ساخت نمونه اولیه نانوابزار گرافنی، ماحصل همکاری صنعت و دانشگاه

یک شرکت فعال در حوزه ادوات الکترونیکی با همکاری دانشگاه کالیفرنیا اقدام به ساخت نمونه اولیه ماژول نوری گرافنی کرده است. این ماژول برای انتقال سریع داده‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شرکت کربن ساینس (Carbon science) در حوزه فناوری‌های مبتنی بر گرافن فعالیت دارد. این شرکت اخیراً اعلام کرده که قرارداد همکاری خود را برای حمایت از تحقیقات با دانشگاه کالیفرنیا تمدید کرده است.
در این قرارداد جدید، این شرکت به دانشگاه کالیفرنیا اجازه می‌دهد تا تحقیقات خود در حوزه ساخت ماژول‌های نوری سریع مبتنی بر گرافن را ادامه دهد. ماژول نوری یک قطعه نوری مهم است که برای کدگذاری و انتقال اطلاعات مورد استفاده قرار می‌گیرد.
گرافن به دلیل خواص منحصر به فردی که دارد، می‌تواند برای انتقال سریع اطلاعات مورد استفاده قرار گیرد. براساس خواص بنیادین گرافن، این ماده برای دستکاری نور نیز قابل استفاده بوده و می‌توان از آن برای انتقال اطلاعات کدگذاری شده استفاده کرد.
در راستای توسعه ماژول‌های نوری گرافن ارزان، سریع و کارا، شرکت کربن ساینس  با دانشگاه کالیفرنیا همکاری میکند. این دانشگاه در حوزه علوم محاسباتی، زیست‌فناوری، فناوری‌ نانو و فیزیک پیشرو است. از ژانویه ۲۰۱۶ یک برنامه تحقیقاتی مشترک میان این شرکت و دانشگاه کالیفرنیا آغاز شد که سه ماه دیگر تمدید شد. با تمدید این برنامه تحقیقاتی مشترک، این تیم می‌تواند نمونه اولیه دستگاه مورد نظر خود را تولید کند و اندازه‌گیری‌های مختلفی را با آن انجام دهد. با این کار اثربخشی این ابزار تعیین می‌شود.
بیل بیفوز، مدیرعامل شرکت کربن ساینس، می‌گوید: « ما معتقدیم که دنیا در آستانه عصر جدید محاسبات ابری است؛ جایی که نیاز بیشتری به تبادل اطلاعات وجود دارد. بسیار هیجان‌انگیز است که می‌بینیم تحقیقات ما در حال پیشرفت بوده و ما براساس پیش‌بینی‌های خود در حال جلو رفتن هستیم.»
فناوری اپتیک الیافی که چارچوب اصلی اینترنت است، می‌تواند انفجاری در داده‌های موجود در اینترنت ایجاد کند. به همین دلیل باید محدودیت‌های فعلی انتقال اطلاعات را کنار زد و در این مسیر ماده‌ای جادویی نظیر گرافن می‌تواند مفید باشد. این شرکت معتقد است که می‌تواند از گرافن برای تبادل سریع اطلاعات استفاده کرد و به نیاز روزافزون انتقال اطلاعات برای دیدن فیلم‌هایی با کیفیت بالا پاسخ داد.