بانک اطلاعاتی جدید Nature و Springer در حوزه فناوری‌نانو

بانک اطلاعاتی ویژه‌ای برای محققان فناوری‌نانو توسط Nature و Springerایجاد شده‌‌است که به محققان فرصت یافتن مقالات، پتنت‌ها و لینک‌های مختلف درباره نانومواد یا نانوابزارهای مورد نظر خود را می‌دهد.

دو غول انتشارات جهان، Nature و Springer، با همکاری یکدیگر اقدام به ارائه اولین محصول مشترک غیرنشریه خود کردند. این دو ابزاری برای محققان حوزه فناوری‌ نانو ارائه کردند که با استفاده از آن مسیر تحقیقات برای پژوهشگران هموارتر می‌شود.
ماحصل همکاری این دو انتشارات، یک بانک اطلاعات مختص فناوری‌ نانو است که به پژوهشگران فرصت جستجو درباره موضوعات مختلف در حوزه فناوری‌ نانو را می‌دهد. محققان می‌توانند ماده‌ای که با آن کار می‌کنند را در این بانک اطلاعاتی وارد کرده و با استفاده از یک موتور جستجوی هوشمند، اطلاعات زیادی درباره آن ماده به دست آورند. همچنین لینک‌ها و مقالات مرتبط با آن ماده را نیز به راحتی از نتایج این موتور جستجو دریافت می‌کنند.
این بانک اطلاعاتی، حاوی داده‌های زیادی درباره نانومواد، روش‌های ساخت و نانوابزارها است. در واقع اطلاعات زیادی از مقالات، پتنت‌ها و دیگر منابع علمی جمع‌آوری و دسته‌بندی شده‌است که پژوهشگر بعد از مراجعه به آدرس این بانک، ماده مورد نظر خود را در آن تایپ کرده و با استفاده از موتور جستجوی این بانک به اطلاعات مختلفی درباره ماده مورد نظر خود دست پیدا می‌کند.
برای مثال، اگر شما کلمه گرافن را در موتور جستجو وارد کنید، پیش از فشار دادن دکمه جستجو، خود موتور جستجو به شما پیشنهاداتی می‌دهد مثلاً جوهر گرافنی، ترانزیستور گرافنی و غیره. با این کار شما سریع‌تر کلمات مورد نظر را پیدا می‌کنید. بعد از فشردن کلمه جستجو، نتایج مربوط به آن عبارت به شما داده می‌شود؛ برای مثال، به شما گفته می‌شود که در مورد این کلمه ۱۰ مقاله، یک نانوابزار و ۸ پتنت وجود دارد که لیست آنها در پایین صفحه داده می‌شود.
در این پروژه Nature و Springer هر یک توانمندی خود را در یک کار گروهی به اشتراک گذاشته‌اند که با ترکیب این توانمندی‌ها، فرصت تازه‌ای در اختیار محققان قرار می‌گیرد.
لازم به ذکر است که پیش از این انتشارات Springer بانکی به نام SpringerMaterials راه‌اندازی کرده بود که به محققان امکان دسترسی به اطلاعات مواد مختلف (نه لزوما نانومواد) را می‌داد. اما این بانک اطلاعاتی به صورت ویژه برای فناوری‌ نانو ایجاد شده‌است. 

این بانک اطلاعاتی در آدرس Nano.Nature.com قابل استفاده است.