نانوباتری یون لیتیم سبک و مقاوم در برابر آتش‌سوزی

شرکت کوکام (Kokam) آزمایش‌های خود را روی نانوباتری جدید خود به پایان رسانده است. این باتری دانسیته انرژی بالایی را فراهم ساخته و از ایمنی بالایی برخوردار است.

شرکت کوکام (Kokam) یکی از نوآوران حوزه باتری در جهان است که اخیراً آزمایش‌های خود را روی باتری‌های یون لیتیم مجهز به فناوری‌ نانو، به پایان رسانده است. نتایج به دست آمده توسط این شرکت نشان می‌دهد که این باتری‌ها حتی در زمانی که به آن‌ها شلیک می‌شود، باز هم دچار مشکل آتش‌سوزی نمی‌شوند.
این آزمایش‌ها نشان می‌دهد که چگونه فناوری نانوباتری شرکت کوکام می‌تواند برای صنعت دفاعی جذاب باشد به‌طوری که محصولاتی ایمن و قابل اعتماد برای این صنعت ساخته شود. یافته‌های این شرکت نشان می‌دهد که نانوباتری‌های ساخته شده می‌توانند دمایی بین ۴۰- تا ۶۰ درجه سانتیگراد را تحمل کنند. این قابلیت برای استفاده در بخش خودروهای جنگی و زیردریایی‌ها مناسب است.
در ساخت این باتری از سه فناوری مختلف یون لیتیم، کبال منگنز نیکل (NMC)، اکسید تیتانات لیتیم (LTO) و فسفا آهن لیتیم (LFP) استفاده شده‌است. با ترکیب هر سه این مواد در داخل یک باتری مزیت هر سه ماده در یک جا ایجاد شده‌است.
این نانوباتری هم در کنار موتورهای بنزینی و هم دیزلی قابل استفاده است. از سوی دیگر این باتری را می‌تواند جایگزین این موتورها کرد و در نهایت، خودرویی بی‌صدا برای ماموریت‌های دفاعی تولید کرد.
این باتری می‌تواند دانسیته انرژی بالایی، بیش از ۲۶۰ وات ساعت در هر کیلوگرم ایجاد کند. بنابراین، در سامانه‌های دفاعی می‌توان انرژی بیشتری را در یک فضای کوچک قرار داد. خودروهای نظامی مختلف نظیر خودروهای بدون سرنشین می‌توانند از این فناوری استفاده کنند.