ساخت نمونه اولیه نانوابزاری برای افزایش سرعت اینترنت

شرکت کربن ساینسز با همکاری دانشگاه کالیفرنیا به دنبال ساخت ماژول نوری گرافنی است که می‌تواند سرعت انتقال اطلاعات از طریق اینترنت را افزایش دهد. نمونه اولیه این نانوابزار تا پایان سپتامبر ۲۰۱۶ ساخته می‌شود.

شرکت کربن ساینسز (Carbon Sciences) که در حوزه فناوری‌های مبتنی بر گرافن فعالیت دارد، اخیراً ماژول نوری گرافنی جدیدی را در دستور ساخت خود قرار داده است. فناوری ساخت این ماژول توسط دانشگاه کالیفرنیا ارائه شده‌است.
ماژول نوری، یک قطعه نوری الیافی شکل است که می‌توان با استفاده از آن اطلاعات دیجیتال را انتقال داد. در طول چند ماه گذشته، محققان دانشگاه کالیفرنیا با جدیت روی طراحی و ساخت این ماژول نوری کار کرده‌اند. هدف اصلی آن‌ها، ارائه ابزاری برای انتقال سریع، ارزان و با انرژی کم اطلاعات است. در طول این فرآیند، این گروه تحقیقاتی نانوابزار گرافنی ارائه کردند که قادر است با دقت بالا ویژگی‌های راهنمای موج نوری را محاسبه کند. این روش باید بتواند به‌صورت نظری امکان طراحی و شبیه‌سازی ابزارهای گرافنی را میسر سازد.
پیش از این محققان این پروژه جزئیات مربوط به طراحی این ابزار را در قالب مقاله‌ای در کنگره فتونیک پیشرفته ۲۰۱۶ ارائه کرده‌ بودند.
این گروه تحقیقاتی اعلام کردند که تا پایان سپتامبر ۲۰۱۶ می‌توانند یک ماژول کامل بسازند. شرکت کربن ساینسز قصد دارد تا پایان ماه سپتامبر سال جاری حمایت خود را از این پروژه ادامه دهد تا نمونه اولیه این ابزار ساخته و ارزیابی شود.
بیل بیفوز از مدیران شرکت کربن ساینسز می‌گوید: «ما از این پیشرفت انجام شده بسیار خرسند هستیم. نتایج به دست آمده گواهی است بر این حقیقت که این فناوری می‌تواند زندگی ما را تغییر دهد. ما مشتاقانه حمایت از این پروژه را ادامه می‌دهیم.»
فناوری اپتیک الیاف، زیرساخت اصلی اینترنت است که با افزایش تقاضا برای اینترنت رشد قابل توجهی پیدا کرده است. شرکت‌هایی همچون گوگل و فیس‌بوک به دنبال محاسبات ابری هستند که این امر رشد قابل توجه پهنای باند را می‌طلبد. بنابراین، باید سرعت موجود را افزایش داد. برای این کار وجود فناوری‌های جدید نظیر این ماژول نوری اجتناب ناپذیر است.
شرکت کربن ساینسز به دنبال کسب سود بیشتر از بازار ۸/۳ تریلیون دلاری فناوری اطلاعات است.