امکان تولید نانوذرات طلا با نوعی قارچ

محققان موفق شدند با به کارگیری نوعی قارچ، نانوذرات طلا تولید کنند. این نانوذرات اثربخشی بالاتری نسبت به همتایان خود دارد. هزینه تولید نانوذرات طلا با این روش به شدت کاهش می‌یابد.

نانوذرات طلا ترکیبات ارزشمندی هستند که قیمت بالایی دارند. تهیه این مواد برای محققان و صنعت‌گران کاری دشوار است. محققان موسسه تحقیقات ملی بوتانیکال اخیرا روشی ارزان برای تولید این نانوذرات ارائه کردند. آنها از نوعی قارچ برای این کار استفاده کردند. این قارچ می‌تواند به روشی زیست‌سازگار نانوذرات طلا را در مدت زمانی کوتاه تولید کند.
آردانا میسرا از محققان این پروژه می‌گوید: « نانوذرات طلا را می‌توان با روش‌های شیمیایی تولید کرد اما روش‌های غیرشیمیایی معمولا زیست‌سازگارتر بوده و می‌تواند نتایج بهتری در پی داشته باشد. از این رو ما از Trichoderma viride که نوعی قارچ است برای تولید نانوذرات استفاد کردیم. این قارچ فرصت تولید سریع نانوذرات طلا را برای ما فراهم می‌کند.»
بیش از ۳۰۰ قارچ مختلف توسط دانشمندان شناسایی و مورد آزمایش قرار گرفته است. محققان عملکرد این قارچ‌ها را برای تولید نانوذرات طلا مورد بررسی قرار داده‌اند. اشکال مختلف و ابعاد متفاوت نانوذرات را می‌توان با استفاده از این قارچ‌ها بدست آورد.
میسرا و چهار نفر از همکارانش که در این پروژه فعالیت داشتند نتایج یافته‌های خود را در نشریه Scientific Reports منتشر کردند.
پژوهشگران این پروژه معتقداند که این روش تولید نانوذرات نه تنها زیست‌سازگار بوده بلکه بسیار مقرون به صرفه نیز است. یکی از ویژگی‌های این روش آن است که میزان طلای مورد نیاز به عنوان ماده اولیه در این پروژه بسیار کمتر از روش‌های دیگر است بنابراین کارایی فرآیند بسیار بالا است.
نانوذرات تولید شده در این روش دارای اثربخشی بالایی هستند به طوری که مقدار بسیار کمی از این مواد می‌تواند تاثیرگذارتر از ترکیبات هم‌وزن خود باشد. از این محصول می‌توان در بخش پزشکی، داروسازی و آرایشی استفاده کرد.