تولید جوهر حاوی نانوذرات نقره برای الکترونیک انعطاف‌پذیر

یک شرکت ژاپنی جوهر حاوی نانوذرات نقره تولید کرده است که می‌توان از آن برای تولید ادوات الکترونیکی انعطاف‌پذیر استفاده کرد.

شرکت تاناکا کیکینزوکو کوگیو (Tanaka Kikinzoku Kogyo K.K.) که در حوزه تولید مواد فلزی گرانبها فعالیت دارد، اعلام کرد که همکاری ویژه‌ای با چند موسسه تحقیقاتی در ژاپن آغاز کرده است تا در نهایت روی تجاری‌سازی و ساخت فیلم‌های رسانا برای پنل‌های لمسی کار کنند. این فیلم‌ها از جنس لایه‌های نازک انعطاف‌پذیر بوده که با استفاده از جوهرهای نانوذرات نقره تولید می‌شوند. این جوهرها امکان ایجاد ساختارهای ۸۰۰ نانومتری را فراهم می‌کند. محصول اولیه تولید شده در این پروژه در نمایشگاه SEMICON West از ۱۲ تا ۱۴ جولای به نمایش در خواهد آمد.
فناوری چاپ مورد استفاده در این محصول، SuPR-Na نامیده می‌شود که مخفف عبارت چاپ نوری سطحی توسط نانوذرات فلزی است. این روش در دما و فشار اتمسفری انجام می‌شود بدون این که نیاز به تجهیزات اچ‌کاری مورد استفاده در الکترودهای قلع ایندیم باشد. بنابراین کارایی و دقت در این روش بسیار بالاتر از روش‌های رایج است.
این روش می‌تواند کاربرد لایه‌های نازک لمسی را افزایش دهد و همچنین امکان تولید صفحات لمسی بزرگ را فراهم کند. یکی از کاربردهای این روش آن است که می‌توان روی فیلم‌های پلیمری نظیر PET، مدار ایجاد کرد. با این کار می‌توان محصولات قابل پوشیدن الکترونیکی تولید کرد.
این شرکت اعلام کرده است که از ژانویه ۲۰۱۷ می‌تواند عرضه تجاری این جوهرها را آغاز کند. در کنار رشد بازار نمایشگرهای لمسی، تقاضا برای نمایشگرهای انعطاف‌پذیر نیز افزایش یافته است و انتظار می‌رود که این نمایشگرها بازار خوبی داشته باشند. فلزات گزینه مناسبی برای ساخت این ادوات نیستند چرا که نور به راحتی از میان آنها عبور نمی‌کند در حالی که جوهرهای نانوذره‌ای می‌توانند شفاف باشند و در عین حال هدایت الکتریکی قابل توجهی داشته باشند. از آنجایی که مقاومت الکتریکی این نانوذرات بسیار کم هستند، فیلم‌های تولید شده را می‌توان در ضخامت‌های بسیار کم تولید کرد.
این پروژه با همکاری دانشگاه یاماگاتا و مرکز تحقیقات الکترونیک انعطاف‌پذیر و همچنین دانشگاه توکیو انجام شده‌است.