تاسیس ۲۰ مرکز عالی تحقیقات فناوری‌ نانو در هند

دولت هند برای توسعه فناوری‌ نانو، تاکنون بیش از ۲۰ مرکز عالی تحقیقاتی در حوزه فناوری‌نانو در این کشور راه‌اندازی کرده است. علاوه براین، دولت هند از دوره‌های آموزشی در این حوزه برای پرورش نیروی انسانی کارآمد حمایت می‌کند.

هارش واردهان از وزارت علوم و فناوری هند اعلام کرد که دولت این کشور تاکنون بیش از ۲۰ مرکز عالی فناوری‌ نانو در ایالت‌های مختلف این کشور راه‌اندازی کرده است. از این میان، ۱۲ مرکز مربوط به علم نانو و ۸ مرکز مربوط به فناوری‌ نانو بوده است.
دولت هند از تشکیل و راه‌اندازی چنین مراکز تحقیقات عالی در این کشور حمایت می‌کند. سال جاری تقریبا ۱۰۰ کرور بودجه برای حمایت مالی از تحقیقات اختصاص داده شده‌است که این بودجه به تعداد زیادی از مؤسسه‌های تحقیقاتی این کشور پرداخت شده‌است. از جمله این مراکز می‌توان به مؤسسه علوم و فناوری نانو موهالی (INST Mohali)، مرکز علوم مواد نرم و نانو بنگالور (CeNS) که برای پیاده‌سازی پروژه‌های تحقیقاتی و فناورانه تأسیس شده‌است، اشاره کرد.
علاوه براین، دوره‌های آموزشی کوتاه مدت در این مؤسسه‌ها ارائه می‌شود تا نیروی انسانی کارآمد و ماهر در حوزه فناوری‌ نانو پرورش یابند. اخیراً دپارتمان الکترونیک و مخابرات در کالج مهندسی پنجاب یک دوره آموزشی کوتاه مدت در حوزه فناوری‌ نانو ارائه کرده است که به موضوعات کاربرد فناوری‌ نانو در الکترونیک و فتونیک پرداخته می‌شود. این دوره‌ها در قالب برنامه‌ای موسوم به NanoDev 2016 ارائه می‌شود.