ساخت دستگاه جیبی برای شمارش و تعیین ابعاد نانوذرات

دستگاه ۷۰۰ گرمی کوچکی برای شمارش نانوذرات ساخته شده‌است که می‌تواند به سرعت میزان نانوذرات در فضا را تشخیص دهد. این دستگاه علاوه بر تعداد، ابعاد نانوذرات را نیز تشخیص می‌دهد.

شرکت تستو (Testo) دستگاهی برای شمارش تعداد نانوذرات، تعیین میانگین قطر و مساحت سطی آن‌ها به بازار عرضه کرده است. اساس کار این دستگاه، باردار کردن الکتریکی آئروژل‌ها است.
کوچک بودن این ابزار یکی از مزیت‌های آن است و می‌توان به سادگی آن را به هر نقطه‌ای حمل کرد. این دستگاه با باتری کار می‌کند و قادر است به مدت ۸ ساعت بدون نیاز به شارژ مجدد به کار خود ادامه دهد. اطلاعات جمع‌آوری شده روی حافظه این دستگاه ذخیره شده و قابل انتقال به کامپیوتر با استفاده از کابل USB است.
این شمارشگر نانوذرات که Testo DiSCmini نام دارد، می‌تواند ذرات معلق موجود در فضای محیط کار را نیز اندازه‌گیری کند و با این کار میزان آلودگی‌های ایجاد شده توسط دوده‌، بخار لحیم‌کاری و نانومواد صنعتی را اندازه‌گیری کند.
این ابزار قادر به اندازه‌گیری نانوذرات از ۱۰ تا ۷۰۰ نانومتر است و برای غلظت‌های بین ۱۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰۰۰ میلیون ذره در هر سانتی‌متر مکعب مناسب است. دقت اندازه‌گیری این دستگاه بستگی به شکل نانوذرات و توزیع آن و همچنین غلظت نمونه دارد. نتایج نشان داده است که در مقایسه با روش‌ استاندارد CPC دقت این روش ۱۰ تا ۲۰ درصد است.
برخلاف دیگر ادوات که در محیط سیال کار می‌کنند، این دستگاه می‌تواند هر نوع ماده‌ای به جز ترکیبات رادیواکتیو را شناسایی کند. بنابراین در موقعیتی می‌توان از آن استفاده نمود و نیاز به غوطه‌وری نمونه نیست.
یکی از کاربردهای این دستگاه آن است که در محیط‌های شغلی برای تشخیص میزان آلودگی فضای کار استفاده شود. پاسخ‌دهی این دستگاه بسیار سریع بوده و می‌تواند در محیط‌های مختلف استفاده شود؛ به ویژه در جاهایی که نیاز به ارزیابی سریع و آسان بوده و لازم است مقدار غلظت نانوذرات در محیط و همچنین میانگین ابعاد آن‌ها به دست آید.
این دستگاه ۷۰۰ گرم وزن داشته و قدرت تفکیک زمانی آن یک ثانیه است.