می‌توان هزینه ساخت‌ جاده‌ها را با فناوری‌‌ نانو کاهش داد

یک گروه تحقیقاتی از آفریقای جنوبی در کنفرانس سالانه حمل و نقل، فناوری‌ نانو را عاملی برای کاهش هزینه‌های ساخت جاده معرفی کردند. آنها معتقداند که می‌توان به جای واردات مواد با کیفیت، از مواد داخلی که با فناوری‌ نانو تقویت شده‌اند، استفاده کرد.

اخیراً مقاله‌ای در سی و پنجمین کنفرانس سالانه حمل و نقل آفریقای جنوبی ارائه شده که در آن به بررسی امکان کاهش هزینه ساخت جاده‌ها با استفاده از فناوری‌ نانو اشاره شده‌است. در این مقاله آمده است که می‌توان هزینه ایجاد زیرساخت‌های جاده‌ای را با فناوری‌ نانو کاهش داد.
گریت جوردن از دانشگاه پرتوریا در سخنرانی خود در این کنفرانس اشاره داشت که در حال حاضر به دلیل وجود بیابان در بخش‌های مختلف آفریقا، هزینه ایجاد جاده و نگهداری از آن‌ها بسیار بالا بوده و لازم است این کار به شکل رقابت‌پذیری درآید.
جیمز ماینا از محققان این دانشگاه می‌گوید: «برای ساخت جاده نیاز به مواد مختلفی است که عوامل محیطی نیز در انتخاب نوع مواد اولیه دخالت دارد. آوردن مواد از نواحی مختلف به محل ساخت جاده معمولاً هزینه بالایی دارد و بسیاری از پیمان‌کاران به دنبال کاهش این هزینه‌ها هستند. اما اگر کیفیت مواد مورد استفاده در ساخت جاده در نواحی نزدیک مناسب نباشد، باید از نواحی دور این مواد را تأمین کرد. یک گزینه دیگر نیز وجود دارد و آن این که روی بهبود کیفیت مواد موجود کار کرد. این جایی است که می‌توان از فناوری نانو کمک گرفت. نانومواد می‌توانند کیفیت مواد اولیه فعلی را بهبود دهند و خواص رایج آن‌ها را تغییر دهند. با این کار دیگر نیاز به صرف هزینه بیشتر برای وارد کردن مواد باکیفیت نیست.»
برای مثال اگر از خاک رس استفاده می‌کنید، این ماده بعد از خیس شدن، آب جذب کرده و متورم می‌شود و بعد از خشک شدن منقبض می‌شود. می‌توان با فناوری‌ نانو ذرات خاک را آبگریز کرد تا دچار مشکل نشد.
راه‌سازی اهمیت زیادی در رشد اقتصادی کشور دارد؛ چرا که حمل و نقل جاده‌ای یکی از عوامل توسعه است. بنابراین با تولید ارزان‌تر و ایمن‌تر جاده‌ها می‌توان مانع از آسیب زیرساخت‌ها شد و در نهایت برای رشد اقتصادی از این مزیت بهره برد.