نانوپوششی برای محفاظت در برابر امواج تلفن‌های همراه

یک شرکت تولید کننده محافظ در برابر تابش و امواج، قصد دارد با استفاده از گرافن پوششی محافظ در برابر امواج نسل پنجم تلفن‌های همراه تولید کند. این پوشش، شفاف و سبک بوده و با هزینه کم قابل تولید است.

آراف سیف (RF Safe) پیشرو در حوزه ساخت محافظ تابش تلفن همراه، اخیرا روی ساخت نسل جدیدی از ادوات محافظ تحقیق می‌کند. این شرکت در حال ساخت یک ماده مبتنی بر گرافن برای محافظت ادوات در برابر تابش‌های RFR و EMI است.
گرافن که به ماده جادویی شهرت یافته، جایزه نوبل سال ۲۰۱۰ را به خود اختصاص داد. این ماده گزینه مناسبی برای ساخت سپرهای محافظ در برابر امواج RF است. این شرکت قصد دارد از گرافن برای ساخت ادوات محافظ برای حفاظت از تجهیزات الکترونیکی بی‌سیم استفاده کند. این سپر بسیار سبک و شفاف بوده به طوری که می‌توان آن را روی ادوات مختلف قرار داد. این فناوری به‌گونه‌ای است که تولید آن هزینه اندکی در بر داشته و هیچ وزن اضافه‌ای به دستگاه تحمیل نمی‌کند. این محافظ در برابر خوردگی مقاوم بوده و از استحکام بالایی برخوردار است.
دلیل اصلی توسعه چنین فناوری بسیار ساده است: فناوری تلفن همراه نسل پنجم از امواج فرکانس بسیار بالا استفاده می‌کند؛ این تلفن‌های همراه نسبت به نسل‌های دوم تا چهارم از امواج قوی‌تری بهره‌مند هستند. به این میکروامواج، امواج میلی‌متری گفته می‌شود که همانند فناوری‌های رایج درون بدنه ساختمان‌ها نفوذ نمی‌کند به همین دلیل است که نیاز به میکروآنتن‌های بزرگتری داشته و از سوی دیگر باید این ایستگاه‌های ارسال نیز نزدیک‌تر به خانه‌ها باشد.
ژئول موسکویتز از دانشگاه کالیفرنیا می‌گوید: « پذیرش فناوری نسل پنجم تلفن‌های همراه در آمریکا می‌تواند تاثیر به‌سزایی روی اکوسیستم ما داشته باشد، برای مثال می‌تواند باکتری‌ها را تغییر داده و باکتری‌های مخرب‌تری ایجاد کند، باکتری‌هایی که نسبت به آنتی‌بیوتیک مقاوم هستند. به همین دلیل محققان مختلفی نسبت به این فناوری هشدار داده و معتقداند که باید پیش از وارد شدن آن به بازار نسبت به اتخاذ تدابیر لازم اقدام کرد.
با این حال بسیاری از دانشمندان معتقداند که لازم است تحقیقات بیشتری روی امواج میلی‌متری انجام داد و نسبت به تاثیر این فناوری روی محیط‌زیست و جانداران تحقیق کرد.
این فناوری یکی از ابزارهای محفاظت در برابر این تابش‌ها است به طوری که با نصب آن به داخل بدنه تلفن‌های همراه می‌توان با پوشش گرافنی در برابر این امواج مقابله کرد.