نسخه سال ۲۰۱۶ برنامه راهبردی پیشگامی ملی فناوری‌ نانو آمریکا منتشر شد

نسخه سال ۲۰۱۶ پیشگامی ملی فناوری‌ نانو آمریکا (NNI) در قالب گزارشی منتشر شد. در این برنامه اولویت‌های تحقیقاتی و توسعه‌ای برای سازمان‌های مختلف دقیقاً تشریح شده است.

اداره هماهنگی ملی فناوری‌ نانو (NNCO) با افتخار برنامه راهبردی پیشگامی ملی فناوری‌ نانو ۲۰۱۶ را اعلام کرد. این برنامه در ادامه برنامه‌ای است که از سال ۲۰۰۳ آغاز شده و هدف آن توسعه فناوری‌ نانو در آمریکا است. این پیشگامی باید هر سه سال یک بار، برنامه راهبرد خود را به روز رسانی کند.
پیشگامی ملی فناوری‌ نانو، همکاری ملی میان ۲۰ سازمان و دپارتمان فدرال در آمریکا است که دستاوردهای مهمی در حوزه فناوری‌ نانو داشته است. این پیشگامی زیرساخت‌های تراز اول جهانی را برای تعیین مشخصات نانومواد ایجاد کرده است، همچنین تلاش داشته تا ادوات نانومقیاس با استفاده از این زیرساخت‌ها تولید شود. از دیگر برنامه‌های این پیشگامی می‌توان به آموزش ده‌ها هزار متخصص، دانشجو و دانش‌آموخته در حوزه فناوری‌ نانو اشاره کرد که مسؤول تجاری‌سازی محصولات در بخش فناوری‌ نانو هستند.
پیشگامی ملی فناوری‌ نانو با صنایعی که به دنبال تبدیل یافته‌های فناوری‌ نانو به محصولات تجاری‌هستند نیز همکاری دارد؛ صنایعی نظیر الکترونیک، کالاهای ورزشی و خودروسازی از جمله این صنایع هستند. از فناوری‌ نانو می‌توان برای تشخیص و بهبود بیماری‌ها استفاده کرد، همچنین از آن در کاوش مریخ نیز استفاده می‌شود.
با نگاهی رو به جلو، فناوری‌ نانو در حال حرکت از تحقیقات پایه به سوی محصولات و ادوات جدید است؛ سامانه‌هایی که روی کیفیت زندگی، اقتصاد و امنیت ملی تأثیر می‌گذارد.
این همکاری مشترک که با کمک پیشگامی ملی فناوری‌ نانو انجام می‌شود، برای یک اکوسیستم تجدیدپذیر ضروری است تا در نهایت دستاوردهای جدیدی در بخش نانومواد و نانوادوات به دست آید. این همکاری می‌تواند در انتقال یافته‌های آزمایشگاهی به بازار مؤثر و مفید باشد.
این برنامه راهبردی براساس همکاری واقع شده و همچین روی دستاوردهای پیشین NNI در توسعه یک اکوسیستم پویا بنا شده تا این پیشگامی را به فاز تازه‌ای وارد کند.
این برنامه اولویت‌های تحقیقاتی در سطوح بالا را که طی سه سال آینده باید دنبال شود، تشریح می‌کند. این برنامه چارچوبی از آنچه را که آژانس‌های مختلف در حوزه فناوری‌ نانو باید دنبال کنند، تبیین می‌کند.