تولید صنعتی نانوالیاف حاوی گرافن در چین

یک شرکت چینی موفق به تولید الیافی شده که در آن از گرافن برای ایجاد خواص منحصر به فرد استفاده شده‌است. این الیاف دارای خواصی نظیر مقاومت در برابر تابش فرابنفش و خواص آنتی‌باکتریال است.

یکی از شرکت‌های چینی موفق به توسعه الیاف گرافنی شده‌است. این شرکت چینی قصد دارد تا از این الیاف برای تولید منسوجات ورزشی، لباس زیر و انواع پوشاک‌ها استفاده کند. در این فناوری، گرافن با مواد پلیمری ترکیب شده و در دمای اتاق الیاف جدیدی بدست می‌آید. این الیاف جدید دارای خواص مختلفی از جمله خواص آنتی‌باکتریال، مقاوم در برابر پرتوهای فرابنفش، آنتی‌استاتیک و ویژگی‌های مقاومت در برابر حرارت است. در واقع منسوجاتی که با استفاده از این الیاف تولید می‌شوند این خواص جالب توجه را بدست می‌آورند.
در نشستی که توسط وزارت علم و فناوری کشور چین برگزار شده بود، مسئولان این وزارتخانه فناوری تولید این الیاف را تأیید کردند. در این نشست اعلام شد که شرکت شانگهای کیورن نیو متریال تکنولوژی (Shanghai Kyorene New Material Technology Co) اقدام به تولید این الیاف کرده است. فناوری ساخت این الیاف به‌صورت پتنتی در چین و خارج این کشور به ثبت رسیده است. این فناوری همگام با دیگر کشورها توسعه می‌یابد. گرافن یکی از سبک‌ترین و نازک‌ترین و در عین حال مستحکم‌ترین ماده تولید شده به دست بشر است.
بای یونگزیاو از دانشگاه لانژو که در حوزه تحقیقات گرافن در این کشور پیشرو است، درباره فناوری الیاف گرافنی این شرکت می‌گوید: «این فناوری جدید موجب می‌شود تا بتوان الیاف را با گرافن ترکیب و از آن در محصولات نساجی استفاده کرد. درصورت استفاده از این الیاف در محصولات، قابلیت‌های جدیدی در محصول نهایی ایجاد می‌شود.»
کیو جینگ از مدیران انجمن ملی نساجی چین می‌گوید: «موفقیت الیاف گرافنی می‌تواند به تولید منسوجات جدید کمک کرده و رقابت‌پذیری صنایع چین را در سطح بین‌المللی بهبود دهد.»