تولید هیدروژلی برای تسریع التیام بخش سوخته پوست

پژوهشگران موفق به تولید هیدروژل حاوی نانوذرات شدند که از آن می‌توان برای التیام بخش سوخته پوست استفاده کرد. این هیدروژل روی حیوانات آزمایش شده و نتایج رضایت بخشی به‌همراه داشته است.

محققان پاکستانی موفق به تولید نانوذراتی شدند که قادر به تولید مجدد سلول‌های پوست و التیام سوختی است. این پروژه با همکاری مرکز تحقیقات بین رشته‌ای IRCBM و موسسه فناوری اطلاعات CIIT انجام شده است.
البته پیش از این نیز چنین ذراتی تولید شده بود اما مزیت این روش جدید آن است که هزینه تولید آن بسیار پایین است. البته این نانوذرات به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که تشکیل رگ‌های خونی را پشتیبانی کنند.
بسیاری از محصولات گرانقیمت کارایی لازم را نداشته و درصورت نگه‌داری، پایداری خود را از دست می‌دهند. این در حالی است که این محصول جدید از قیمت پایین و کارایی بالا برخوردار است.
محمد یار، رهبر این تیم تحقیقاتی که اقدام به توسعه و ارائه این فناوری کرده، معتقد است که این محصول با موفقیت روی پوسته ی تخم مرغ و پوست موش‌ها مورد آزمایش قرار گرفته و می‌توان از آن در بازار استفاده کرد.
نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای در نشریه Materials and Design منتشر شده است.
بزرگترین چالش این پروژه، توسعه روشی بود که قیمت پایینی داشته باشد و در عین حال اثربخشی بالایی در تولید پوست داشته باشد و بتوان با آن بخش سوخته ی پوست را التیام بخشید. برای این کار محققان از مواد بومی منطقه در پاکستان استفاده کردند.
آنها هیدروژلی را سنتز کرده و آن را با اکسید روی و پراکسید روی اسپری کردند. نانوذرات اکسید روی و پراکسید روی موجب ترغیب زیست‌فعالیت پوست می‌شود در حالی که فضای کمی را اشغال می‌کند. ترکیبات اکسید روی از جمله مواد رایج در صنعت دارو بوده و خواص آنتی‌باکتریال نیز دارند.
این هیدوژل از نظر شیمیایی و زیستی مورد آزمایش قرار گرفته است. این گروه نشان دادند که این هیدروژل موجب التیام پوست در مدل‌های حیوانی آزمایشگاهی شده است. گام بعدی این پروژه، انجام آزمون بالینی روی انسان است. نتایج اولیه نشان می‌دهد که این محصول منجر به تحریک تشکیل رگ‌ها در بخش آسیب دیده می‌شود.