استارت‌آپ نانوسلوپان به دنبال تجاری‌سازی زخم‌پوش‌های دیابتی

اولین تیم از فناوران حاضر در فن‌بازار نانو الیاف، موفق به جذب حامی و سرمایه‌گذار جهت تجاری‌سازی محصول «پانسمان آنتی‌باکتریال زخم پای دیابتی با استفاده از نانوکامپوزیت سلولز باکتریایی/نانوذرات نقره» شد. در این راستا شرکت شزان و گروه فناور مربوطه، استارت‌آپی را با نام «نانوسلوپان» راه‌اندازی کرده و در پارک فناوری پردیس فعالیت خود را آغاز کردند.

اولین فن بازار نانو الیاف هم‌زمان با همایش بین‌المللی نانو الیاف ایران (ICNF2017) با هدف ایجاد فرصت برای سرمایه‌گذاری و تجاری‌سازی دستاوردهای فناورانه کشور در حوزه نانو الیاف در تاریخ سی‌ام مهرماه سال جاری و در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد. در جریان این رویداد، ٨ طرح و پروتوتایپ برتر از دو چالش «زخم پوش‌های مبتنی بر نانو الیاف با قابلیت ترمیم زخم‌های دیابتی» و «سامانه فیلتر تهیه آب سالم بر پایه نانو الیاف» به ارائه طرح خود در حضور بیش از ۶٠ نماینده از نهادها، صندوق‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذار و حامی فعال در این دو حوزه پرداختند.
در ادامه مذاکرات و جلسات برگزار شده میان تیم‌های فناور حاضر در این رویداد و شرکت‌ها و سازمان‌های علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در طرح‌ها، اولین توافق میان یکی از گروه‌های فناور برگزیده با شرکت نوآوران فناوری‌های همگرای شناختی، زیستی، اطلاعات و نانو (شزان) حاصل شده است. طرح فوق با عنوان «پانسمان آنتی‌باکتریال زخم پای‌ دیابتی با استفاده از نانوکامپوزیت سلولز باکتریایی/ نانوذرات نقره» متعلق به یک تیم پنج نفری با سرپرستی ولی الله بابایی‌پور عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی مالک اشتر است که از نظر سطح بلوغ فناوری در مرحله ارائه نمونه آزمایشگاهی قرار دارد. گفتنی است این تیم فناور تاکنون موفق به دریافت دو گواهی ثبت اختراع مرتبط به فناوری خود نیز شده‌اند. این طرح که جهت درمان سریع‌تر زخم پای دیابتی، از ترکیب سلولز باکتریایی و نانوذرات نقره در طراحی و ساخت پانسمان استفاده نموده است، علاوه بر ویژگی‌های شاخص فنی، از منظر تولید نیز دارای صرفه اقتصادی قابل‌توجهی است که می‌تواند موجب کاهش هزینه‌های درمانی بیماران گردد.
بابایی‌پور تولید سلولز باکتریایی را یکی از موضوعات جالب‌توجه مورد مطالعه در چند سال اخیر عنوان کرد و گفت: «ما طی پنج سال اخیر با همکاری برخی دانشجویان بر روی تولید سلولز باکتریایی جهت کاربردهای مختلف تمرکز کردیم. در ابتدای کار به دنبال این موضوع بودیم که سلولز باکتریایی را به ارزان‌ترین شکل تولید کنیم و موفق شدیم به نتایج قابل‌توجهی دست پیدا کنیم. اما برای ارتقا آن به سطح تولید صنعتی، به انجام آزمایش‌های تکمیلی و سپس آزمایش‌های بالینی نیاز داریم.»
وی ادامه داد: «برای انجام آزمون‌های بالینی با مرکز تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی تهران مذاکراتی را انجام داده‌ایم. آنها نیز علاقه‌مندی خود را نشان داده‌اند و در آینده نزدیک آماده همکاری با این مجموعه هستیم.»
به گفته این محقق، این گروه این توانایی را دارد که پانسمان‌ها در شکل و ابعاد دلخواه و با قیمتی به‌مراتب کمتر از نمونه خارجی تولید کند. این پانسمان‌ها طول دوره درمان زخم را تا پنجاه درصد کاهش می‌دهند، همچنین می‌توان این پانسمان‌ها را پس از شست‌وشو چند بار مورد استفاده قرار داد. به‌علاوه این پانسمان‌ها شفاف هستند به‌نحوی‌که زخم را می‌توان از روی پانسمان مشاهده کرد و این موضوع به مدیریت بهتر درمان زخم منجر خواهد شد.