«موی خرس قطبی» غنیمتی برای صنعت نساجی!

محققان با الهام از موی خرس قطبی الیافی تولید کردند که عایق حرارتی بوده و می‌توان از آن برای تولید منسوجات گرم استفاده کرد. در این الیاف از نانولوله‌های کربنی به‌منظور بهبود عملکرد الیاف استفاده شده است.

محققان با الهام از میکروساختار و خواص عایق حرارتی موجود در موی خرس قطبی، روشی برای تولید الیاف برای استفاده در صنعت نساجی ارائه کردند. این روش جدید ریسندگی امکان تولید الیاف تراز شده دارای حفره‌های میکروساختار از فیبروئین ابریشم را فراهم می‌کند.

این روش الهام گرفته از طبیعت، به محققان امکان می‌دهد تا الیافی با توان عایق حرارتی بالا ایجاد کرده و ظرفیت گرمایش مبتنی بر الکتریسیته را در آن فراهم کنند. این الیاف با استفاده از نانولوله‌های کربنی تقویت شده و به دلیل وجود ساختار متخلخل، تنفس پوست از طریق آن به خوبی انجام می‌شود. این الیاف برای مدیریت گرمایی منسوجات قابل استفاده است.

موی خرس قطبی دارای ساختار توخالی بوده که به‌صورت هسته‌ای – پوسته‌ای است، به‌طوری که پوسته‌ای روی سطح هسته توخالی را محاط کرده است.

محققان این پروژه، برای تولید ساختارهای مشابه موی خرس قطبی، از ترکیب انجماد جهت‌دار و ریسندگی محلولی استفاده کرده و روشی موسوم به ریسندگی انجمادی ارائه کردند. محلول حاوی فیبروئین ابریشم از طریق سرنگ کنترل شونده با یک پمپ، به میان حلقه‌های سرد مس تزریق می‌شود. محلول یخ زده و الیاف تولید می‌شود. در ادامه این الیاف توسط موتوری جمع‌آوری می‌شوند. این الیاف متخلخل دارای قطری در حدود ۲۰۰ میکرون هستند.

تولید چنین الیاف متخلخلی با استفاده از روش‌های دیگر به سختی امکان‌پذیر است. نتایج بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد این الیاف عایق حرارتی بسیار خوبی بوده و در عین حال حرکت مولکول‌های هوا از میان آن‌ها به‌خوبی انجام می‌شود. این الیاف قابل استفاده در منسوجات بوده و می‌توان با آن‌ها البسه‌های مختلف تولید کرد.

نتایج این پروژه که توسط محققان دانشگاه ژجیانگ در چین انجام شده در قالب مقاله‌ای با عنوان A Thermally Insulating Textile Inspired by Polar Bear Hair در نشریه Advanced Materials به‌چاپ رسیده است.