فناوری ساخت پره‌ی توربین بادی با فیلم حاوی نانوذرات

فناوری ساخت ارزان قیمت پره‌های توربین بادی با استفاده از فیلم حاوی نانوذرات که توسط محققان آزمایشگاه‌های ملی ساندیا ارائه شده، برنده‌ی جایزه‌ی انتقال فناوری سال ۲۰۱۸ کنسرسیوم آزمایشگاه‌ فدرال شده‌است.

محققان آزمایشگاه‌های ملی ساندیا جایزه‌ی کنسرسیوم آزمایشگاه فدرال را برای انتقال فناوری به‌دست آوردند. این جایزه برای طراحی اولین پره‌ی توربین بادی با استفاده از قالب چاپ شده‌ی سه بعدی به این گروه تعلق گرفت. با استفاده از این فناوری می توان زمان و هزینه‌ی تولید پره‌ی توربین را به شدت کاهش داد. این جایزه  ۲۵ آوریل ۲۰۱۸ در جشن ویژه‌ای در فیلادلفیااعطا خواهد شد.

این آزمایشگاه ۴۰ سال تجربه‌ی طراحی این نوع توربین‌ها را با خود یدک می‌کشد. ساخت پره‌ها کاری زمان‌بر و پرهزینه است که نیاز به ماه‌ها کار دارد. این گروه با استفاده از چاپ سه بعدی، قالب‌هایی را برای ساخت پره ارائه کردند.

محققان آزمایشگاه‌های ملی ساندیا از فیلمی استفاده کردند که حاوی نانوذرات دی‌اکسیدوانادیم است. برخی مواد نظیر آلومینیم نور و گرما را منعکس می‌کنند و برخی مانند شیشه نور را عبور می‌دهند، اما دی‌اکسیدوانادیم به گرما حساس بوده در نتیجه فیلم‌های حاوی نانوذرات دی‌اکسید وانادیم در برابر گرما پاسخ داده و از حالت  شفافیت گرمایی به انعکاس گرمایی تغییر وضعیت می‌دهند. این فیلم‌ها هزینه‌ی کمی داشته و می‌تواند رقابت‌پذیری آن را در بازار بهبود دهد.

مری مانسون از مدیران بخش کسب و کار این آزمایشگاه می‌گوید: «فیلم‌های حاوی نانوذرات و قالب‌های چاپ شده، مثال‌هایی هستند که نشان می‌دهند چگونه دستاوردهای علمی در این آزمایشگاه به محصول تبدیل شده و وارد جامعه می‌شوند. ما مشتاقیم تا همکاری‌های دیگری را برای استفاده عمومی از این دستاوردها در سطح جامعه شاهد باشیم.»

کنسرسیوم آزمایشگاه فدرال برای انتقال فناوری، یک شبکه ملی در آمریکا است که بیش از ۳۰۰ عضو دارد. این کنسرسیوم به دنبال توسعه راهبردها و فرصت‌هایی است که فناوری‌های آزمایشگاهی را به بازار نزدیک می‌کند.  این کنسرسیوم هر ساله جایزه‌ای را برای آزمایشگاه‌های فدرال و شرکای صنعتی آن‌ها در نظر می‌گیرد. این برنامه از سال ۱۹۸۴ آغاز شده و به یکی از مهمترین جوایز مربوط به انتقال فناوری تبدیل شده‌است.