سمپوزیومی برای افراد متخصص حوزه‌ی میکروسکوپ الکترونی عبوری (TEM)

متخصصان حوزه‌ی TEM برای سمپوزیوم سه روزه در دانشگاه کالیفرنیا گرد هم می‌آیند تا علاوه بر رونمایی از دستگاه TEM جدید این دانشگاه، به تبادل نظر و ایده بپردازند.

شرکت ژئول (JEOL) یکی از بزرگترین تولیدکنندگان میکروسکوپ و تجهیزات آنالیزی در ژاپن است که ابزارهای مورد استفاده در تحقیقات در حوزه‌های مختلف تولید می‌کند. مؤسسه تحقیقات مواد دانشگاه کالیفرنیا (IRMI) یکی از مراکز تحقیقاتی است که در آن تعدادی از میکروسکوپ‌های الکترونی عبوری قدرتمند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شرکت ژئول برای اولین بار در آمریکا، اقدام به نصب و راه‌اندازی سامانه‌ی تصویربرداری Grand ARM TEM در این دانشگاه کرده‌است. پیش از این مدل دیگری از میکروسکوپ‌های الکترونی عبوری شرکت ژئول موسوم به JEM-2800 در موسسه تحقیقاتی مواد دانشگاه کالیفرنیا نصب شده بود اما این مدل جدید برای اولین بار در این دانشگاه نصب و راه‌اندازی می‌شود.

با توجه به قابلیت‌ها و توانمندی‌های Grand ARM TEM، دانشگاه کالیفرنیا امکان استفاده از آن را برای محققان صنایع و دانشگاه‌های دیگر فراهم کرده‌است. در مراسم رونمایی از این میکروسکوپ جدید، چند تن از محققان برجسته در حوزه‌ی میکروسکوپ الکترونی حضور داشتند.

مؤسسه‌ی IMRI تجهیزات متعددی برای مشخصه‌یابی از مواد، نمونه‌های زیستی و ادوات دارد که امکان تصویربرداری با قدرت تفکیک آنگستروم را برای محققان فراهم می‌کند. پژوهشگران از دانشگاه‌ها، صنایع و حتی افراد مستقل نیز می‌توانند از امکانات این دانشگاه استفاده کنند.

در کنار این رونمایی، سمپوزیوم سه روزه‌ای نیز برگزار خواهد شد. زیائوکینگ پن، مدیر مؤسسه‌ی IMRI که از سال ۲۰۱۵ به این موسسه پیوسته است، می‌گوید: «این سمپوزیوم سه روزه افراد فعال در این حوزه را گرد هم می‌آورد تا روی جنبه‌های مختلف کار با دستگاه TEM بحث و گفتگو شود. این دوره، فرصت مناسبی برای تبادل ایده‌ها و بررسی چالش‌های موجود در حوزه‌ی میکروسکوپی و تصویربرداری در مقیاس اتمی است. ۵۰ متخصص در حوزه‌ی TEM در این سمپوزیوم شرکت دارند.»

پیتر جنوس از مدیران شرکت ژئول می‌گوید: «مرکز راهکارهای نانومقیاس شرکت ژئول خوشه پیشرو در حوزه‌ی میکروسکوپ الکترونی بوده که امکانات لازم برای بررسی مواد و ساختارها را در مقیاس اتمی فراهم می‌کند.»