برگزاری اولین مدرسه‌ی تابستانی دانشگاه امیرکبیر در حوزه‌ی نانومواد

اولین دوره‌ی مدرسه‌ی تابستانی آزمایشگاه گرافن و مواد دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تمرکز روی موضوع سنتز نانومواد برگزار می‌شود. این دوره یک ماهه بوده و به‌صورت تئوری و عملی ارائه خواهد شد.

اولین دوره‌ی مدرسه‌ی تابستانی آزمایشگاه گرافن و مواد ( GAM Lab) دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار می‌شود. در این دوره، موضوعاتی نظیر سنتز نانوذرات ( طلا، سیلیکا، آهن)، اکسید گرافن و اکسید گرافن احیا شده، نانوذرات هسته‌ای-پوسته‌ای، سنتز نانوذرات توخالی و آئروژل گرافنی آموزش داده می‌شود.

با توجه به تعامل دانشگاه صنعتی امیرکبیر با چند دانشگاه عراقی، شرکت‌کنندگانی از این دانشگاه‌ها نیز در این دوره حضور داشته و مطالب به زبان فارسی و انگلیسی ارائه خواهد شد.

این دوره به صورت عملی و تئوری در مدت یک ماه برگزار خواهد شد که در مباحث نظری شرکت‌کنندگان روش‌های تولید نانوذرات، روش‌های مشخصه‌یابی و تعیین مشخصات نانوساختارها را آموزش می‌بینند و در بخش عملی نیز روش‌های تولید نانوساختارهای مختلف در محیط آزمایشگاهی به علاقه‌مندان آموزش داده می‌شود، به‌طوری که پس از پایان دوره هر فرد قادر به تولید این نانوساختارها خواهد بود. در بخش نانوذرات، بیشترین تمرکز روی آموزش ترکیباتی نظیر طلا، آهن، سیلکا و پلی‌استایرن، ساختارهای هسته‌ای-پوسته‌ای، نانوساختارهای توخالی و آئروژل خواهد بود.

لازم به ذکر است که در پایان این دوره‌ی یک ماهه، مدرک معتبر دانشگاه صنعتی امیرکبیر به شرکت‌کنندگان اعطا خواهد شد.

آزمایشگاه گرافن و مواد دانشگاه صنعتی‌امیرکبیر از تجهیزاتی نظیر سامانه‌های آسیاب گلوله‌‌ای میله‌ای و اولتراسونیک برای تولید نانومواد برخوردار بوده و و دارای تجهیزات مختلفی در بخش سنتز است.

از سال ۱۳۹۲ این آزمایشگاه تمرکز ویژه روی کامپوزیت‌های گرافنی داشته و برای استفاده در حوزه‌های مختلف نظیر نفت و انرژی، کامپوزیت‌های گرافنی تولید کرده‌است. در حال حاضر ۴ دانشجوی دکتری و ۴ دانشجوی کارشناسی ارشد در این آزمایشگاه مشغول به فعالیت هستند.

آزمایشگاه گرافن و مواد در سال ۱۳۹۱ در دانشگاه امیرکبیر راه‌اندازی شده‌است.

filereader.php?p1=main_c81e728d9d4c2f636