افتتاح اولین آزمایشگاه نانو در سازمان مدارس دانشگاه آزاد اسلامی (سما)

اولین آزمایشگاه آموزشی نانو در سازمان مدارس دانشگاه آزاد اسلامی (سما) با حضور دکتر نماینده، مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان آذربایجان ‌شرقی، افتتاح شد.

آزمایشگاه آموزشی نانو در آموزشکده‌ی فنی و حرفه‌ای سمای تبریز با حضور دکتر نماینده، مدیرکل فنی و حرفه‌ای استان آذربایجان‌شرقی، افتتاح شد.  دکتر نماینده در مراسم افتتاح اولین آزمایشگاه نانو در سازمان مدارس دانشگاه آزاد اسلامی از این آزمایشگاه در آموزشکده‌ی سمای تبریز بازدید و از شروع به‌کار آن ابراز خرسندی کرد.

از سال ۱۳۹۱ تاکنون ۸۳ مرکز آموزشی با هدف ترویج و آموزش عملی علوم و فناوری نانو به دانش‌آموزان، با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستاد ویژه‌ی توسعه‌ی فناوری نانو اقدام به تجهیز آزمایشگاه علوم و فناوری نانو با تجهیزات ساخت ایران کرده‌است. این آزمایشگاه‌ها در حال حاضر با عنوان آزمایشگاه‌های شبکه‌ی توانا در حال فعالیت و آموزش به دانش آموزان علاقه‌مند است. با راه‌اندازی آزمایشگاه نانو در مرکز سمای تبریز، در حال حاضر استان آذربایجان شرقی مجهز به ۶ آزمایشگاه نانو عضو شبکه‌ی توانا است.

لازم به ذکر است سازمان سما وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی با هدف کمک به وزارت آموزش و پرورش در سال ۱۳۷۰ تأسیس شد. تجهیزاتی نظیر دستگاه الکتروریسی، اسپاترینگ رومیزی، همگن‌ساز فراصوت، لایه‌نشانی دورانی، طیف‌سنج مرئی-فرابنفش(اسپکتروفتومتر) و دستگاه رسوب شیمیایی بخار (CVD) در آزمایشگاه نانو مستقر در مرکز سمای تبریز برای ارائه‌ی خدمات آزمایشگاهی به دانش‌آموزان و دانشجویان آماده فعالیت هستند. گفتنی است، تمام تجهیزات مستقر در این آزمایشگاه ساخت ایران هستند. سازمان سما مدارس مختلفی را  تحت پوشش خود داشته و وظیفه‌ی خدمت‌رسانی به دانش آموزان را به عهده دارد. این سازمان به دلیل در اختیار داشتن چندین آموزشکده، مسئولیت آموزش دانشجویان در مقطع کاردانی فنی حرفه‌ای  را نیز بر عهده دارد.

 filereader.php?p1=main_bcbe3365e6ac95ea2