قطار آموزش نانو به ایستگاه مدارس فنی‌حرفه‌ای رسید

پس از تجهیز آزمایشگاه‌های دانش‌آموزی و ارائه‌ی دوره‌های مختلف برای دانش‌آموزان دبیرستانی، اولین دوره‌ی آموزش دانش‌آموزی برای مدارس فنی‌حرفه‌ای در حال برگزاری است.

اولین دوره‌ی آموزش آشنایی با علوم و فناوری نانو برای ۲۸ نفر از دانش‌آموزان هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای کرمان درحال برگزاری است. ستاد ویژه‌ی توسعه‌ی فناوری‌ نانو پیش از این برنامه‌های مختلفی برای آموزش و تجهیز دبیرستان‌های سراسر کشور داشت، اما این اولین باری است که دوره‌ی آموزشی برای دانش‌آموزان فنی و حرفه‌ای برگزار می‌شود.

این دوره به مدت ده جلسه‌ی تخصصی در قالب بخشی از دوره‌ی کارورزی دانش‌آموزان پسر رشته‌ی صنایع شیمیایی از دوم تیر ماه سال جاری آغاز و تا دوم مرداد ماه ادامه دارد. در صورت موفقیت‌آمیز بودن این دوره، برای دانش‌آموزان دختر هنرستان‌ها نیز، کارگاه‌های مشابهی برگزار خواهد شد.

این دوره‌ی آموزشی با هدف آموزش تخصصی دانش‌آموزان رشته‌ی صنایع شیمیایی در زمینه‌ی فناوری نانو، شناسایی بهتر دانش‌آموزان مستعد وعلاقمند به فناوری نانو جهت شرکت در المپیاد و جشنواره‌ی نانو، ورود فناوری نانو به صنایع شیمیایی از طریق دانش‌آموزان هنرستان‌های فنی وحرفه‌ای و تعامل بیشتر باشگاه نانو وهنرستان‌های فنی و حرفه‌ای برگزار شده‌است.

مباحثی از قبیل مبانی علوم و فناوری نانو، سنتز نانوذرات (کار با هیتر استیرر و کوره)، معرفی و کار با دستگاه‌های الکتروریسی، انفجار الکتریکی سیم، پوشش‌دهی دورانی، التراسونیک، دستگاه اسپاترینگ رومیزی در این دوره مطرح می‌شود. همچنین موضوعات تجاری‌سازی نانو، آشنایی با وضعیت علم و فناوری نانو در ایران، چگونگی ثبت اختراع و ثبت شرکت، مراحل تجاری‌سازی محصول و معرفی شرکت‌های موفق در تولید محصولات نانو از جمله مباحثی هستند که در این کلاس‌ها به‌صورت کلی آموزش داده می‌شوند. در بخش عملی دانش‌آموزان یک یا دو آزمایش ساده را در حوزه‌ی مباحث مطرح شده انجام داده به طوری‌که در قالب همین آزمایش‌های ساده ۴ دستگاه ذکر شده در بالا مورد استفاده قرار گرفتند.

لازم به ذکر است دانش‌آموزان منتخب این دوره‌ها برای شرکت در دوره‌ی آموزشی المپیاد دانش‌آموزی نانو انتخاب خواهند شد.

filereader.php?p1=main_e3ceb5881a0a1fdaa