درمان بیماری آسیب حاد کلیوی با اوریگامی DNA

یک تیم تحقیقاتی بین‌المللی با استفاده از اوریگامی DNA، نانوساختارهایی ساختند که روی مقابله با بیماری آسیب حاد کلیوی اثربخش بوده و می‌تواند آن را درمان کند.

سالانه ۱۳٫۳ میلیون مورد جدید مبتلا به آسیب حاد کلیوی (AKI) شناسایی می‌شود. در این بیماری، ضایعات نیتروژنی به سرعت تشکیل شده و خروج ادرار معمولاً در مدت چند ساعت یا چند روز کاهش می‌یابد و در نهایت عوارض شدیدی برای بیمار به همراه دارد.

 

سالانه ۱٫۷ میلیون نفر در اثر این بیماری جان خود را از دست می‌دهند. در حال حاضر درمان این بیماری با چالش‌هایی همراه است. هائو یان و همکارانش از دانشگاه ویسکوسین مادیسون مقاله‌ای در نشریه Nature Biomedical Engineering به چاپ رساندند که در آن روشی جدید برای مقابله و درمان این بیماری ارائه شده‌است. آن‌ها از نانوذرات خودآرا استفاده کردند.

این گروه تحقیقاتی با استفاده از اوریگامی DNA موفق به طراحی و ساخت اشکال مختلفی نظیر مثلث، لوله‌ای و مستطیلی از DNA شدند. این ساختارهای خودآرا از جنس DNA در کلیه جمع می‌شوند.

یان می‌گوید: « همکاری مشترک میان متخصصان چند رشته منجر به ارائه‌ی روشی شد که در آن از نانوساختارهای اوریگامی DNA برای درمان آسیب ‌حاد کلیوی استفاده می‌شود. این دستاورد افق‌های تازه‌ای در تحقیقات فناوری ‌نانو DNA ایجاد می‌کند.»

این گروه اقدام به آزمایش این نانوساختارها روی کلیه‌ی موش و سلول‌های کلیه در جنین انسان کردند. نتایج یافته‌های آن‌ها نشان داد که تجمع این نانوساختارها از کلیه محافظت کرده و دردهای کلیه را تسکین می‌دهد. آن‌ها دریافتند که نانوساختارهای مستطیلی می‌توانند با موفقیت از کلیه محافظت کنند و همچنین رهاسازی دارو را در کلیه انجام دهند.

محققان با استفاده از روش PET از سیستم زنده‌ی حاوی نانوساختار DNA تصویربرداری کردند. آن‌ها از برچسب رادیویی برای ایجاد امکان رصد این ساختارها در تصویربرداری PET استفاده کردند. اسکن PET نشان داد که این نانوساختارها به‌صورت ترجیحی در کلیه‌ی موش تجمع پیدا می‌کنند. از میان سه شکل مختلف، نانوساختارهای مستطیلی اثربخشی بیشتری دارند. یکی از مزیت‌های این روش آن است که سیستم ایمنی بدن را تحریک نمی‌کند و اثرات آلرژی روی بدن ندارد.