بررسی ۱۸۰۸ محقق برتر فعال در حوزه فناوری‌ نانو

با بررسی مقالات محققان برتر در حوزه فناوری‌ نانو، ۱۸۰۸ محقق که دارای بالاترین ارجاعات و شاخص اچ‌ایندکس بوده‌اند شناسایی و مورد بررسی قرار گرفتند.

پایگاه Webometrics Ranking of World Universities که به‌صورت دوره‌ای رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان را منتشر می‌کند، لیست ۱۸۰۸ دانشمند فناوری ‌نانو را با استفاده از داده‌های Google Scholar data استخراج و منتشر کرده‌است. این لیست که براساس اطلاعات محققان تا نوامبر ۲۰۱۷ تهیه شده‌است، از روی شاخص‌های اچ‌ایندکس و ارجاعات به رتبه‌بندی محققان پرداخته است. جدول زیر ۱۰ محقق برتر به همراه شاخص‌های اچ‌ایندکس و ارجاعات آن‌ها را نشان می‌دهد.

Zhong Lin Wang با اچ‌ایندکس ۱۹۹ و ارجاعات ۱۶۱۵۳۸ از مؤسسه‌ی فناوری جرجیا در رتبه‌ی اول قرار دارد. Hongjie Dai از دانشگاه استنفورد با اچ‌ایندکس ۱۷۰ و ۱۵۹۰۲۰ ارجاع در رتبه‌ی دوم و Chad Mirkin از دانشگاه نورث‌وسترن با اچ‌ایندکس ۱۵۷ و ۱۲۲۳۱۸ ارجاع در رتبه‌ی سوم قرا گرفته‌است. برترین مقالات پرارجاع Zhong Lin Wang در حوزه‌ی ترکیبات پیزوالکتریک و نانوژنراتورها بوده است. بررسی مقالات پرارجاع  Hongjie Dai نشان می‌دهد که استفاده از نانولوله‌های کربنی، به‌عنوان رشته‌های رسانا، موضوع اصلی مقالات برتر این نویسنده بوده است. Chad Mirkin نیز در حوزه‌ی نانولیتوگرافی دارای مقالات پرارجاع در سال‌های اخیر بوده است.

بررسی‌ ده محقق برتر نشان می‌دهد که آن‌ها در آمریکا فعالیت داشته‌اند. در واقع ده محقق برتر حوزه‌ی فناوری ‌نانو از نظر شاخص‌های اچ‌ایندکس و ارجاعات به کشور آمریکا تعلق دارند.

بررسی آماری دانشگاه‌ها و مؤسسه‌هایی که میزبان این ۱۸۰۸ محقق بوده‌اند، نشان می‌دهد که Catalan Institute of Nanoscience and Nanotechnology با ۱۶ محقق، بیشترین سهم، دانشگاه Rice University با ۱۴ محقق و National Center for Nanoscience and Technology با ۱۳ محقق بیشترین سهم را در میان لیست ۱۸۰۸ نفری دارند. دانشگاه‌های استنفورد، پوردو، توئنته و دانشگاه صنعتی دانمارک نیز در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

بررسی آماری اچ‌ایندکس ۱۸۰۸ محقق برتر فعال در حوزه‌ی فناوری‌ نانو نشان می‌دهد که ۹۳۳ نفر از این محققان اچ‌ایندکس ۲۰ تا ۲۹ و ۴۲۹ محقق اچ‌ایندکس ۳۰ تا ۳۹ را دارا هستند. براساس نمودار زیر، ۱۵۶۲ محقق از میان این لیست اچ‌ایندکس زیر ۵۰ داشته‌اند.

بررسی آماری تعداد ارجاعات محققان این لیست نشان می‌دهد که ۱۱۰۰ محقق ارجاعاتی بین ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ و ۳۳۰ نفر نیز ارجاعاتی بین ۸۰۰۰ تا ۹۰۰۰ داشته‌اند. نکته‌ی حائز اهمیت در این میان، ارتباط نزدیک میان ارجاعات و شاخص اچ‌ایندکس است. در واقع در بیشتر موارد در این لیست، با افزایش میزان اچ‌ایندکس، تعداد ارجاعات نیز افزایش یافته‌است.

لازم به ذکر است که شاخص‌های ارجاعات و اچ‌ایندکس تنها برای قضاوت کافی نبوده و می‌توان از شاخص‌های دیگر نیز استفاده کرد. از آنجایی که بانک اطلاعاتی گوگل اسکولار کامل نیست، ممکن است جای برخی محققان در این لیست خالی باشد.