حفظ جایگاه چهارم ایران در انتشارات علمی نانو در سال ۲۰۱۸

در سال ۲۰۱۸ بیش از ۱۶۶هزار مقاله نانو در پایگاه Web of Science نمایه شده‌ است که نزدیک به ده درصد از کل مقالات این بانک را شامل می‌شود. رشته‌های شیمی، مواد و فیزیک به ترتیب بیشترین سهم را در مقالات نانو دارند و همانند سال گذشته، چین، آمریکا، هند و ایران چهار کشور پیشتاز در انتشار مقالات نانو در دنیا هستند.

پایگاه آمار و اطلاعات استت‌نانو (StatNano) از سال ۲۰۱۰ با استفاده از متدلوژی‌های علمی به استخراج آمار و اطلاعات فناوری نانو و انتشار آن می‌پردازد و مرجع محققان و سیاست‌گذاران در دنیا به حساب می‌آید. آمار مقالات نانو نیز با استفاده از یک عبارت جستجوی خاص در موتور جستجوی بانک Web of Science برای تک‌تک کشورها استخراج و به‌صورت ماهانه گزارش می‌شود.

بر اساس این گزارش، در سال ۲۰۱۸ بیش از ۱۶۶هزار مقاله‌ی مرتبط با فناوری نانو منتشر شده که نسبت به زمان مشابه در سال گذشته بیش از ۷درصد رشد داشته‌ است. علاوه بر مقالات پژوهشی (articles)، بیش از ۹هزار مقاله‌ی مروری (review) نیز در این سال منتشر شدند که حدود ۵درصد از کل انتشارات نانو را شامل می‌شوند.

نسبت به سال ۲۰۱۷ تغییری در رتبه‌ی کشورهای برتر در تولید علوم نانو در جهان ایجاد نشده و جمهوری اسلامی ایران جایگاه چهارم خود را که از سال ۲۰۱۷ کسب کرده بود، در این سال نیز حفظ کرد.

رتبه کشور مقالات فناوری نانو سهم
۱ چین ۶۵,۵۹۴ ۳۹٫۴۷
۲ آمریکا ۲۴,۵۱۴ ۱۴٫۷۵
۳ هند ۱۴,۰۳۶ ۸٫۴۵
۴ ایران ۹,۶۶۲ ۵٫۸۱
۵ کره جنوبی ۹,۳۷۲ ۵٫۶۴
۶ آلمان ۸,۴۴۸ ۵٫۰۸
۷ ژاپن ۷,۳۸۱ ۴٫۴۴
۸ بریتانیا ۵,۶۶۷ ۳٫۴۱
۹ فرانسه ۵,۴۱۲ ۳٫۲۶
۱۰ روسیه ۵,۳۰۹ ۳٫۱۹
۱۱ اسپانیا ۴,۵۱۸ ۲٫۷۲
۱۲ ایتالیا ۴,۲۲۷ ۲٫۵۴
۱۳ استرالیا ۴,۱۲۲ ۲٫۴۸
۱۴ کانادا ۳,۶۰۳ ۲٫۱۷
۱۵ عربستان سعودی ۳,۱۰۹ ۱٫۸۷
۱۶ برزیل ۳,۰۷۵ ۱٫۸۵
۱۷ تایوان ۲,۸۸۵ ۱٫۷۴
۱۸ ترکیه ۲,۴۹۱ ۱٫۵۰
۱۹ لهستان ۲,۴۳۸ ۱٫۴۷
۲۰ مصر ۲,۲۳۵ ۱٫۳۴

به گزارش استت‌نانو، سهم مقالات نانو از کل انتشارت علمی همانند سال‌های گذشته روند صعودی داشته است. در سال ۲۰۱۸ حدود  ۹٫۷درصد از کل انتشارت علمی منتشر شده، مرتبط با فناوری نانو بودند که بالاترین مقدار از سال ۲۰۱۴ تا کنون بوده‌است.

همچنین ایران، عربستان، چین و هند به ترتیب بیشترین سهم را در انتشار مقالات نانو نسبت به کل مقالات خود (Local share) داشتند. نکته‌ی جالب توجه، حضور عراق به‌عنوان کشور پنجم در این شاخص است. گرچه محققان عراقی در سال ۲۰۱۸ تنها ۴۶۳ مقاله مرتبط با فناوری نانو منتشر کردند، اما همین تعداد حدود ۱۷درصد از کل انتشارات علمی عراق در این سال را شامل می‌شود.

رتبه کشور سهم به درصد
۱ ایران ۲۲٫۰۳
۲ عربستان سعودی ۱۸٫۸۲
۳ چین ۱۷٫۳۳
۴ هند ۱۷٫۲۴
۵ عراق ۱۶٫۹۰
۶ سنگاپور ۱۶٫۰۲
۷ کره جنوبی ۱۵٫۴۳
۸ بلاروس ۱۴٫۸۰
۹ مصر ۱۴٫۷۷
۱۰ مالزی ۱۳٫۶۲
۱۱ ویتنام ۱۳٫۲۹
۱۲ پاکستان ۱۲٫۳۱
۱۳ تایوان ۱۲٫۰۲
۱۴ اوکراین ۱۱٫۸۴
۱۵ روسیه ۱۱٫۳۸

بررسی موضوعی مقالات نانو در سال ۲۰۱۸ نشان می‌دهد که بیشترین مقالات به ترتیب در رشته‌های شیمی، علوم مواد، فیزیک و علوم مهندسی منتشر شده‌اند. همچنین چهار مجله ACS Applied Materials Interfaces، Applied surface Science، RCS Advances و Nanoscale به ترتیب بیشترین سهم را در انتشار مقالات نانو داشتند. آکادمی علوم چین، دانشگاه آزاد اسلامی ایران، آکادمی علوم روسیه و دانشگاه شینهوای چین هم مراکزی هستند که بیشترین تعداد مقالات نانو را در سال گذشته منتشر کرده‌اند.