فراخوان پنجمین دوره «جشنواره فیلم کوتاه دانش‌آموزی مدرسه»

پنجمین دوره جشنواره فیلم کوتاه دانش‌آموزی مدرسه برگزار می‌شود. شرکت‌کنندگان می‌توانند به صورت فردی یا گروهی در این جشنواره شرکت کنند. شرکت و همکاری در دو یا چند فیلم و همچنین شرکت در همه بخش‌های جشنواره به هر تعداد آزاد است.

علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به سایت جشنواره به شکل دقیق‌تر از قوانین مطلع شوند. دانش‌آموزان می‌توانند برای ارسال آثار خود به سایت www.madresefestival.ir مراجعه کنند.

پنجمین دوره جشنواره فیلم کوتاه دانش‌آموزی مدرسه برگزار می‌شود. به گزارش دبیرخانه پنجمین دوره جشنواره، دانش‌آموزان سراسر کشور در همه مقاطع تحصیلی می‌توانند برای شرکت در جشنواره آثار خود را از ۲۰ اسفندماه سال جاری لغایت ۱۰ اردیبهشت‌ماه سال آینده در سایت جشنواره به نشانی  www.madresefestival.ir ارسال کنند.

اهداف این جشنواره عبارتند از:

–         استعدادیابی در زمینه هنر در راستای طرح شهاب آموزش‌وپرورش

–         اجرای رویکرد اصلی آموزش‌وپرورش مبنی بر ارتقای شایستگی‌های افراد

–         افزایش علاقه‌مندی به هنر به عنوان بهترین ابزار برای محتوای مفید و متعهد

–         ایجاد زمینه برای بروز استعدادهای هنری دانش‌آموزان به ویژه در هنرهای نمایشی

–         تربیت نیروهای خلاق و ماهر و نوآور هنری

–         شبکه‌‌سازی مستعدین هنر در حوزه‌های تخصصی هنری، حول فعالیت‌های نخبگانی به منظور هم‌افزایی و همگرایی، تقویت همکاری، اشتراک دانش و اطلاعات و انجام کارهای مشترک

آموزش مجازی و از راه دور فیلم‌سازی با هدف رقابت عادلانه تمام مستعدان هنر سراسر کشور، داوری آثار توسط هنرمندان نخبه، داوری مردمی مبتنی بر جمع‌سپاری، امکان پخش فیلم‌های دانش‌آموزان در سطح گسترده در کشور از طریق صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، معرفی برگزیدگان جشنواره به جشنواره های مطرح در کشور و حضور برگزیدگان در دوره‌های آموزشی ویژه پس از پایان جشنواره با همکاری مراکز فعال در حوزه هنرهای نمایشی و سینمایی، از اصلی‌ترین تفاوت‌های این جشنواره با نمونه‎های مشابه است.

پنجمین جشنواره فیلم کوتاه «مدرسه» در ۶ بخش اصلی زیر برگزار خواهد شد:

داستانی: فیلم کوتاه داستانی، فیلمی است که داستان و هدفی دارد و موضوعی را روایت می‌کند.

انیمیشن: انیمیشن کوتاه، فیلمی است که با دوربین عکاسی به صورت استاپ‌موشن یا سل‌انیمیشن یا فلیپ‌بوک یا دیگر روش‌ها یا به صورت رایانه‌ای به صورت دوبعدی یا سه‌بعدی ساخته شود.

مستند: مستند کوتاه، فیلمی است که بازیگری به صورت خاص ندارد و اتفاق واقعی و حقیقی را به شیوه‌ای زیبا و هنری روایت می‌کند. مشاهده یا توضیحی از یک رشته هنری یا شغلی جذاب، روایت زندگی یک نفر، مشکلات مدرسه یا محله، موفقیت‌های دوستان‌تان، پیگیری‌ها و گزارش‌های دانش‌آموزی از اتفاقات مدرسه و … همه می‌توانند موضوعات مناسبی برای ساخت مستند کوتاه باشند.

علمی و آموزشی: فیلم کوتاه علمی، فیلمی است که یک پدیده علمی را ثبت می‌کند یا اتفاقی را به صورت علمی روایت می‌کند. این اتفاق می‌تواند یک رصد نجومی، یک آزمایش فیزیکی یا شیمیایی، یک تشریح یا فرآیند زیستی، یک مشاهده زیبا از طبیعت و … باشد. مهم، علمی‌بودن این فیلم کوتاه است. در قسمت فیلم‌های آموزشی هم دانش‌آموزان می‌توانند تمام دروس خود را به صورت یک فیلم در بیاورند و به نوعی آموزش درس خود را انجام دهند.

تیزر تبلیغاتی (برند ایرانی): فیلم تیزر تبلیغاتی، فیلمی است که در آن دانش‌آموزان از یک برند ایرانی فیلم تبلیغاتی خواهند ساخت. دانش‌آموزان حتماً باید یک برند ایرانی انتخاب کنند.

فتوکلیپ: یک کلیپ کوتاه که داستانی را با عکس یا موسیقی روایت می‌کند.

همچنین دوبخش جانبی فیلم‌نامه‌نویسی و اقلام تبلیغاتی فیلم (شامل: پوستر، عکس پشت صحنه، تیزر تبلیغاتی فیلم) نیز از بخش‌های امسال جشنواره فیلم کوتاه مدرسه خواهد بود.

موضوع جشنواره آزاد است. موضوعات زیر به عنوان پیشنهاد از سمت دبیرخانه جشنواره بیان شده است: اخلاق خوب، امید، تلاش، دوستی، صداقت، موفقیت، نماز، نظم‌ و ترتیب، بهداشت، صرفه‌جویی، سبک زندگی، عدالت، صدقه، فضای مجازی، تأثیر سینما بر زندگی مردم و… .

همچنین موضوعات ویژه این جشنواره عبارتند از:

مدرسه‌دوستی، مدرسه ایمن (به پیشنهاد سازمان جوانان جمعیت هلال احمر)
نقش فناوری نانو بر زندگی، تصویر آینده با فناوری نانو (به پیشنهاد ستاد ویژه توسعه فناوری نانو)
خانواده و گفتگوی بین‌نسلی (به پیشنهاد معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده)
ایران آینده (به پیشنهاد سفیر فیلم)
مسجد، خانواده، مدرسه (به پیشنهاد کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور)
انرژی‌های تجدیدپذیر (به پیشنهاد ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی)
احسان و نیکوکاری (به پیشنهاد کمیته امداد امام خمینی(ره))
مستندی از روند برگزاری فعالیت‌های آموزشی، پژوهشی و پرورشی در مدارس استعدادهای درخشان (به پیشنهاد مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان)

شرکت‌کنندگان می‌توانند به صورت فردی یا گروهی در این جشنواره شرکت کنند. شرکت و همکاری در دو یا چند فیلم و همچنین شرکت در همه بخش‌های جشنواره به هر تعداد آزاد است. علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به سایت جشنواره به شکل دقیق‌تر از قوانین مطلع شوند. دانش‌آموزان می‌توانند برای ارسال آثار خود به سایت www.madresefestival.ir مراجعه کنند.

جشنواره فیلم کوتاه دانش‌آموزی «مدرسه» با هدف کشف استعدادهای هنری دانش‌آموزان سراسر کشور از سال ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده است و امسال نیز پنجمین دوره این جشنواره برگزار می‌شود. این جشنواره توسط مؤسسه الگوی توسعه فرهنگ قلم و با همکاری ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان، حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان جوانان جمعیت هلال احمر، شورای عالی انقلاب فرهنگ اسلامی، اتحادیه انجمن اسلامی شهر تهران، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، بسیج صداوسیما، مجتمع آموزشی‌وپژوهشی شهید آوینی،  ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی، معاونت امور زنان ریاست جمهوری، معاونت پیش‌دبستانی و دانش‌آموزی سازمان جوانان هلال احمر، ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، شبکه امید، برنامه تلویزیونی اقیانوس آرام، گروه هنری کات، سفیرفیلم، مؤسسه الگوی تعلیم و تربیت قاف، مجموعه فرهنگی سیدالشهدا، مؤسسه برهان، مدرسه هنر و رسانه آینه، مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی، کمیته امداد امام خمینی(ره)، مؤسسه فرهنگی و اطلاع‌رسانی تبیان، باغ علم نوجوان، شرکت مرصاد و شرکت فن‌آموز برگزار می‌شود.