اطلس ترمیم زخم با رویکرد بازسازی بافت

انتشار کتاب «اطلس ترمیم زخم با رویکرد بازسازی بافت»

خانم سهیلا کردستانی، مدیرعامل شرکت کیتوتک، کتاب «اطلس ترمیم زخم با رویکرد بازسازی بافت» را به چاپ رسانده است. در این کتاب به بررسی آخرین روش‌های ‌علمی ترمیم بافت و همچنین استفاده از فناوری‌نانو برای بهبود زخم پرداخته شده است.

کتاب «اطلس ترمیم زخم با رویکرد بازسازی بافت» نوشته دکتر سهیلا کردستانی توسط انتشارات Elsevier به چاپ رسید. این اطلس با ارائه تئوری ترمیم بافت و ارائه آخرین روش‌های علمی ترمیم بافت به عنوان یک مرجع برای پزشکان، پرستاران و فعالان حوزه زخم، در مقیاس ملی و بین‌المللی مورد استفاده خواهد بود.

در بخشی از این کتاب به محصولات سیلوسپت شرکت دانش‌بنیان کیتوتک پرداخته شده است، سیلوسپت ضدعفونی‌کننده نانویی بوده که به جای الکل برای ضدعفونی‌کردن زخم استفاده می‌شود. این محصول نانویی قادر است طیف وسیعی از میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا را حداکثر در عرض ۵ دقیقه از میان ببرد و از عفونی شدن محل زخم جلوگیری نماید. این محصول حاوی نانوذرات نقره در ابعاد حدود ۲۰ نانومتر بوده و بدون تحریک‌پذیری و سمیت می‌تواند اثربخشی بالایی روی پوست ایجاد کند. این محصول علاوه بر اثرات درمانی برای بیمار، به هنگام استفاده مشکلی برای پرستاران و پزشکان نیز ایجاد نمی‌کند؛ چرا که رنگ و بوی بدی ندارند.

در این اطلس انواع مختلف زخم در بیمارانی از نژادها و قومیت‌های گوناگون در ایران گردآوری شده است. محتوای این کتاب در حوزه مهندسی بافت و پزشکی بالینی است و در دو بخش تئوری ترمیم زخم با معرفی به‌روزترین روش‌های درمانی نظیر استفاده از فناوری‌نانو و بخش علمی حاوی گزارش ترمیم زخم در ۱۶۱ بیمار ارائه شده است. بخش دوم با ارائه دستورالعمل‌های درمانی انواع مختلف زخم راهنمای جامعی برای پزشکان، پرستاران و کلیه فعالان حوزه زخم به شمار می‌رود.

از جمله بخش‌های مختلف این کتاب می‌توان به بیان اصول ترمیم زخم و بافت، ارائه یک راهنمای تصویری جامع برای درمان بیماران مختلف، ارائه دستورالعمل‌های درمانی به‌روز با رویکرد بازسازی بافت اشاره کرد.

در این اطلس که به زبان انگلیسی بوده مطالعات بالینی انجام شده طی یک دوره پانزده ساله روی ۱۶۱ بیمار در بیش از ۳۰ بیمارستان علوم پزشکی کشور در ۲۶۴ صفحه تمام رنگی ارائه شده است.

انتشارات Elsevier از ۱۳۹ سال پیش تاکنون، یکی از بزرگ‌ترین ناشران مطبوعات پزشکی و علمی جهان بوده و «اطلس ترمیم زخم: از دیدگاه بازسازی بافت» را نیز با شماره شابک ۰۳۲۳۶۷۹۶۸۴/ ۹۷۸۰۳۲۳۶۷۹۶۸۸ در سیزده فصل منتشر کرده است.