نانوکمپلکسی برای کمک به درمان بیماری آلزایمر

نانوکمپلکسی برای کمک به درمان بیماری آلزایمر

محققان کره‌ای نانوکمپلکسی ساختند که با استفاده از آن می‌توان ویراستار ژن موسوم به کریسپر را به بافت هدف در مغز رساند و از آن برای درمان بیماری‌هایی نظیر آلزایمر استفاده کرد.

کریسپر (CRISPR) را می‌توان یکی از بزرگ‌ترین کشف‌های حوزه زیست‌فناوری دانست که با استفاده از آن می‌توان اصلاحات ژنتیکی را روی ژنوم انسان ایجاد کرد. درصورت تجاری‌سازی این فناوری، امکان درمان بسیاری از بیماری‌ها که ریشه ژنتیکی دارند، فراهم شده و روش‌های جدید درمانی برای سرطان، آلزایمر و برخی اختلالات مغزی ارائه خواهد شد.

پژوهشگران کره‌ای اعلام کردند، نانوذراتی ساختند که می‌توان با آن کریسپر را حمل و در بافت مغز رهاسازی کرد. این کار برای درمان بیماری آلزایمر بسیار ضروری است.

نتایج این پروژه در نشریه Nature Neuroscience به چاپ رسیده است.

نانوکمپلکسی که این گروه تحقیقاتی تولید کردند برای اثرگذاری روی نرون‌ها بوده و قرار است ژن Bacel را در نرون‌ها خاموش کند. Bacel یک هدف درمانی اولیه بوده که تولید آمویلوئید بتا را در مغز تحریک می‌کند، آمیلوئیدی که با بیماری آلزایمر در ارتباط است.

پژوهشگران نشان دادند که با تزریق این نانوکمپلکس به مغز موش‌ها که به‌صورت ژنتیکی بیماری آلزایمر انسانی در آن‌ها ایجاد شده، تاثیر مثبتی روی درمان این بیماری به‌وجود می‌آید. تنها با یک بار تزریق به موش، هم ژن Bacel خاموش شد و هم میزان آمیلوئید در این مدل‌ها کاهش یافت. علاوه‌بر این، میزان حافظه و یادگیری در آن‌ها بهبود چشمگیری یافت.

کیم از محققان این پروژه می‌گوید: «زمان زیادی لازم است تا اطلاعات از مدل‌های موش مبتلا به آلزایمر استخراج شود اما همین نتایج که اثربخش بوده و پایدار است برای محققان بسیار امیدوارکننده است.»

تاکنون برای درمان آلزایمر، تنها استفاده از کریسپر موثر نبوده است، هنوز کریسپر در مرحله هایپ قرار دارد و برای تجاری‌سازی این فناوری لازم است که چالش‌های موجود در این مسیر، رفع شوند. یکی از گلوگاه‌ها در این فناوری، دقت و انتخاب‌گری است که باید توسعه پیدا کند. از جمله موانع دیگر، موضوع ایمنی است که باید پیش از انجام آزمون‌های انسانی، ایمنی‌سازی این فناوری انجام شود.