پروژه‌ اتحادیه اروپا برای بخش ایمنی فناوری‌های نانوپزشکی

پروژه‌ اتحادیه اروپا برای بخش ایمنی فناوری‌های نانوپزشکی

پروژه‌ای در حوزه ایمنی در بخش نانوپزشکی با بودجه ۶۴۵ هزار یورو در اتحادیه اروپا انجام می‌شود تا در نهایت پلتفورمی منبع باز برای ارزیابی ایمنی ادوات نانوپزشکی ارائه شود.

کنسرسیومی در اتحادیه اروپا مبلغ بیش از ۶۴۵ هزار یورو حمایت مالی به محققان دپارتمان داروسازی بالینی و مولکولی دانشگاه لیورپول اختصاص داد تا از این بودجه برای توسعه نانوپزشکی استفاده کنند. این پروژه که به رهبری مارکو سیکاردی و با همکاری نیل لیپتروت انجام می‌شود به‌عنوان بخشی از کنسرسیوم SAFE-N-MEDTECH است، کنسرسیومی که در پوشش برنامه European H2020 NMBP فعالیت دارد. در این برنامه روی فناوری‌های نانو، مواد پیشرفته، زیست‌فناوری و تولید پیشرفته تمرکز می‌شود و در آن ۲۷ مرکز دیگر از اروپا مشارکت دارند. بخشی از این تحقیقات روی موضوع ایمنی فناوری‌های نانوپزشکی در بخش سلامت تمرکز می‌شود.

هدف نهایی از این پروژه ایجاد یک پلتفورم منبع باز است که به‌عنوان مرجع برای آزمایشگاه‌ها استفاده شود تا محققان بتوانند از آن برای ارزیابی ادوات پزشکی تشخیص طبی استفاده کنند.

سیکاردی می‌گوید: «این پلتفورم منبع باز که در حال توسعه است، بسیار منحصربه فرد بوده و از فناوری‌های نانوپزشکی مختلف پشتیبانی می‌کند، فناوری‌هایی که برای پیشگیری و درمان بیماری‌ها استفاده می‌شود. این پروژه براساس یک شبکه همکاری مشترک جالب توجه در اروپا شکل گرفته و فرصت‌های زیادی برای فعالیت‌های مشترک آتی ایجاد می‌کند.»

لیپتروت می‌گوید: «فناوری‌نانو فرصتی بزرگ برای بخش تشخیص و درمان بیماری ایجاد کرده است. کاری که ما در این پروژه انجام می‌دهیم این است که انتقال این فناوری‌های جدید را به بیمارستان‌ها تسهیل می‌کنیم.»

پروژه SAFE-N-MEDTECH بخشی از پیشگامی Open Innovation Test Bed (OITB) است که توسط کمیسیون اروپا راه‌اندازی شده و قرار است در مدت ۴ سال سرمایه‌گذاری ۱۵٫۸ میلیون یورویی انجام دهد.