فرصت‌های زیادی در صنعت پوشش‌دهی نانوساختار وجود دارد

به اعتقاد مدیرعامل شرکت ایران برنز استیل، فناوری‌نانو فرصت‌های زیادی در صنعت پوشش‌دهی ایجاد کرده و هنوز پتانسیل‌های زیادی در این مورد وجود دارد که شرکت ایران برنز استیل به دنبال تحقق این فرصت‌ها است.

مدیرعامل شرکت ایران برنز استیل با تشریح فضای موجود در کسب‌وکار پوشش‌دهی با مواد نانوساختار، این فناوری را یک ابزار با پتانسیل بالا برای صنعت پوشش‌دهی می‌داند. سامان نکوروح مدیرعامل این شرکت می‌گوید: «فناوری‌نانو و پوشش‌های نانوساختار می‌تواند فرصت‌های زیادی در صنعت پوشش‌دهی ایجاد کند. ما بیش از ۱۰ سال است که در این حوزه فعالیت داریم و انواع پوشش‌های نانوساختار را روی سطوح مختلف کار می‌کنیم.»

مهندس نکوروح می‌افزاید: «ایران برنز استیل با بهره‌مندی از فناوری لایه‌نشانی با روش PVD اقدام به ایجاد پوشش‌های تزئینی نانوساختار می‌کند. این پوشش‌ها با استفاده از تجهیزات داخلی و خارجی انجام می‌شود. طی سال‌های گذشته ما دو دستگاه پوشش‌دهی PVD از خارج از کشور خریداری کرده بودیم و با آن کار پوشش‌دهی نانوساختار را انجام می‌دادیم. اخیرا نیز یک دستگاه ایرانی خریده‌ایم تا ظرفیت تولید را افزایش دهیم.»

وی با اشاره به ارتقاء توانمندی تجهیزات نانویی داخلی طی سال‌های اخیر اظهار امیدواری کرد که به زودی این تجهیزات ساخت داخل به حدی رشد کنند که دیگر نیاز به واردات تجهیزات خارجی نباشد.

نکوروح با تقسیم‌بندی خدمات شرکت ایران برنز استیل به دو دسته، می‌گوید: «شرکت ایران برنز استیل در دو بخش مختلف به ارائه خدمات می‌پردازد. ما تولیدکننده انواع دستگیره‌های در بوده و از فناوری پوشش‌دهی نانوساختار برای ایجاد پوشش‌های تزئینی در محصولات خود استفاده می‌کنیم. با توجه به افزایش ظرفیت در بخش پوشش‌دهی، اقدام به ارائه خدمات به شرکت‌های دیگر نیز کرده‌ایم و در این راستا محصولات شرکت‌های دیگر را نیز پوشش‌دهی می‌کنیم. در حال حاضر انواع شیرآلات، سرامیک، دستگیره، قطعات خودرو نظیر اگزوز، قاشق و چنگال و انواع میز و صندلی برای ما ارسال می‌شود تا از این فناوری برای پوشش‌دهی آن‌ها استفاده کنیم.»

وی دوام بالا، کیفیت عالی، وجود خواصی نظیر آنتی‌باکتریال و ضدحساسیت را از مزایای پوشش‌های نانوساختار می‌داند و این ویژگی‌ها را انگیزه‌ای برای مشتریان به منظور رجوع به این شرکت می‌شمارد. نکوروح شرکت در نمایشگاه، انجام تبلیغات در نشریات تخصصی و حسن شهرت در پروژه‌های مختلف را از مهم‌ترین راهبردهای بازاریابی این شرکت می‌داند. به اعتقاد ویبه دلیل فرصت‌های مناسب بسیار در حوزه فناوری‌نانو، شرکت ایران برنز استیل در آینده نزدیک نیز توسعه فناوری‌های جدیدی در پوشش‌های نانوساختار را در دستور کار قرار خواهد.