نانوآمولوسیون ضدسرطان با قابلیت تسریع تولید سلول‌های سفید خون

نانوآمولوسیون ضدسرطان با قابلیت تسریع تولید سلول‌های سفید خون

یکی از شرکت‌های فعال در حوزه نانودارو، به دنبال ثبت پتنت مربوط به فناوری است که در آن از نانوآمولوسیون برای از بین بردن سلول‌های سرطانی و کمک به احیاء سلول‌های سفید خون استفاده می‌شود. این دارو از مغز قرمز استخوان محافظت کرده و سیستم ایمنی بدن را تحریک می‌کند.

تراپیوتیکس سلوشنز اینترنشنال (Therapeutics Solutions International) اعلام کرد که این شرکت در حال ثبت پتنت مربوط به فناوری موسوم به NanoStilbene™ است که در آن از ماده فعالی به نام پتروستیلبن استفاده شده‌است که می‌تواند به بهبود سلول‌های خون بعد از شیمی‌درمانی کمک کند.

نوتروپنیا یک ناهنجاری کاهش تعداد سلول‌های سفید خون است که اگر شدت پیدا کند خطر جانی خواهد داشت. این بیماری یکی از اثرات جانبی درمان سرطان با شیمی‌درمانی یا رادیودرمانی است.

در حیواناتی که با عامل ۵ فلوروراسیل درمان شده‌اند، استفاده از این نانودارو موجب شده تا احیاء سلول‌های سفید خون خیلی سریع انجام شود. این نتایج در مورد مواد دیگر شیمی‌درمانی نیز به‌دست آمده است.

جیمز ولتمایر از محققان ارشد این شرکت می‌گوید: «ما پیش از این گزارش کرده‌ بودیم که نانوداروی NanoStilbene™ می‌تواند برای از بین بردن سلول‌های سرطانی به کار رود. این داده‌های جدید از امکان بهبود کسانی که در معرض شیمی‌درمانی قرار گرفته‌اند پشتیبانی می‌کند. این نانودارو برای محافظت از این بیماران بعد از شیمی‌درمانی مناسب است. بیمارانی که شیمی‌درمانی روی آن‌ها انجام و دچار کاهش سلول سفید خون شده‌اند، این کار موجب افزایش احتمال بیماری‌های عفونی می‌شود.»

این نانودارو نه تنها می‌تواند احیاء سلول‌های سفید خون را تسریع کند بلکه به دلیل داشتن خواص ضدسرطان به از بین بردن سلول‌های سرطانی نیز کمک می‌کند. در واقع این دارو فعالیت‌های مختلفی در بدن دارد. به ندرت می‌توان دارویی یافت که هم موجب کاهش رشد سلول‌های سرطانی شود و هم به‌صورت هم‌زمان سیستم ایمنی بدن را تحریک کرده و مغز قرمز استخوان را از گزند مواد سمی شیمی‌درمانی مصون دارد.

NanoStilbene یک نانوآمولوسیون حاوی نانوذرات پتروستیلبن با ابعاد ۷۵ تا ۱۰۰ نانومتر است. این نانوذرات برای درمان سرطان و برخی اختلالات التهابی قابل استفاده است. این دارو می‌تواند نسل جدیدی از ترکیبات غیرسمی برای درمان سرطان باشد که سیستم ایمنی بدن را نیز تحریک می‌کند.