حسگر نانوسیمی برای تشخیص آمونیاک با حساسیت بالا

با استفاده از نانوسیم، حسگری ساخته شده که می‌تواند آمونیاک را با حساسیت بسیار بالا شناسایی کند. این حسگر قابلیت توسعه برای تشخیص مواد مختلف را دارد.

محققان دانشگاه ماساچوست به تازگی مقاله‌ای به چاپ رساندند که در آن جزئیات مربوط به ساخت نوعی حسگر گازی را گزارش کردند، حسگری که حساسیت بسیار بالایی دارد.

این حسگر از نانوسیم‌های پروتئینی رسانای بار الکتریکی ساخته شده است، نانوسیم‌هایی که از نوعی باکتری مشتق شده است. این حسگر قابلیت استفاده در طیف وسیعی از حوزه‌ها از جمله ادوات الکتریکی را دارد.

بیش از سه دهه ‌است که درک لاولی ژئوباکتر را در لجن‌های رودخانه کشف کرده است. این میکروب‌ها که ساختار فیلامنت پروتئینی شبیه به مو دارند را می‌توان در مقیاس نانو به‌عنوان سیم استفاده کرد.

این نانوسیم‌ها می‌توانند برای انتقال مواد غذایی یا ایجاد ارتباط با دیگر باکتری‌ها مورداستفاده قرار گیرند. الکساندر اسمیت نویسنده اول مقاله‌ این پروژه می‌گوید که این گروه تحقیقاتی این حسگر را ابتدا برای اندازه‌گیری آمونیاک طراحی کردند چرا که این ماده برای کشاورزی، محیط‌زیست و زیست‌پزشکی اهمیت زیادی دارد. به‌عنوان مثال، وجود آمونیوم در بازدم انسان می‌تواند نشانگر بیماری باشد، در حالی که در طیور وجود گاز آمونیوم برای سلامت و آسایش طیور لازم است و از نزدیک باید کنترل شود، اگر این کار انجام نشود تولید مرغداری‌ها به خطر می‌افتد.

یائو از محققان این پروژه می‌گوید: «این حسگرها به ما امکان می‌دهند که سنجش دقیق انجام دهیم، به طوری که حساسیت این حسگرها بسیار بهتر از حسگرهای الکتریکی پیشین است.»

اسمیت می‌افزاید: «هر بار که ما آزمایش جدیدی انجام می‌دهیم، خوشحال می‌شویم چرا که انتظار نداشتیم که این حسگرها به این خوبی کار کنند.»

لاولی می‌گوید: «این اولین بار است که حسگر نانوسیمی ساخته می‌شود، ما قصد داریم تا این حسگرها را به‌‌گونه‌ای توسعه‌ دهیم که از آن بتوان برای تشخیص مواد مختلف استفاده کرد. ما در حال حاضر روی تنظیم این حسگر و استفاده از آرایه‌هایی از مواد مختلف کار می‌کنیم.»