همکاری مشترک دو شرکت دارویی برای توسعه نانوداروی ضدکرونا

با ادغام دو فناوری، دو شرکت انتوس و پرسیژن نانوسیستمز قصد دارند تا دارویی برای مقابله با ویروس کرونا را تولید کنند.

انتوس فارماکیوتیکالز (Entos Pharmaceuticals) یکی از شرکت‌های توسعه‌دهنده نسل جدید داروها و اسیدهای نوکلئیک است که با استفاده از پلتفورم فناوری Fusogenix اقدام به توسعه دارو می‌کند. این شرکت اعلام کرد که همکاری مشترکی با شرکت پرسیژن نانوسیستمز (Precision NanoSystems) آغاز کرده است. پرسیژن نانوسیستمز یکی از شرکت‌های نانوزیست‌فناوری نوآور در حوزه ارائه محصولات برای نانوپزشکی است که پیش از این سامانه‌ای به نام NanoAssemblr™ برای تولید نانودارو ارائه کرده است. با پلتفورم NanoAssemblr™ می‌توان به سرعت فرمولاسیون‌های مبتنی بر نانوذرات برای رهایش اسیدهای نوکلئیک، مولکول‌های دارویی و عوامل تشخیصی ایجاد کرد. این فناوری به شرکت‌های مختلف دارویی و زیست‌فناوری و همچنین بخش دانشگاهی در ۲۰ کشور مختلف جهان فروخته شده است.

انتوس با استفاده از سیستم اختصاصی رهایش داروی Fusogenix که یک حامل لیپیدی پروتئینی است می‌تواند اسیدهای نوکلئیک و ترکیبات دارویی را در محل موردنظر در بدن رهاسازی کند. انتوس به تازگی واکسن مبتنی بر DNA را برای مقابله ویروس کرونا عرضه کرده است.

برای تولید این واکسن، شرکت انتوس قرار است از سامانه NanoAssemblr™ استفاده کند. با این کار، تولید نانوداروهای ژنتیکی که در آن‌ها از فناوری Fusogenix استفاده شده، امکان‌پذیر است و می‌توان برای مقابله با ویروس کرونا، واکسن مبتنی بر DNA تولید کرد.

جیمز تیلور از مدیران شرکت پرسیژن می‌گوید: «بسیار خوشحالیم که فناوری NanoAssemblr™ ما قرار است در خط تولید شرکت انتوس برای تولید واکسن مبتنی DNA استفاده شود. واکسنی که به‌منظور مقابله با ویروس کرونا طراحی شده است.»

جان لوئیس، مدیرعامل شرکت انتوس می‌گوید: «پرسیژن نانوسیستمز به دلیل توسعه فناوری NanoAssemblr شهرت دارد، فناوری که امکان تولید نانوذرات با کیفیت بالا، سازگار و یکپارچه را فراهم می‌کند. این فناوری به ما اجازه می‌دهد تا بتوانیم در مدت کوتاهی مقدار زیادی واکسن را تولید کنیم در حالی که الزامات کیفی و ایمنی نیز رعایت شده است.»

فناوری NanoAssemblr شرکت پرسیژن با استفاده از ترکیب فناوری میکروسیالی NxGen ایجاد شده است و به‌طور انحصاری برای توسعه نانوداروها استفاده می‌شود. پلتفورم NanoAssemblr از سیستم‌های مختلفی تشکیل شده که در کنار هم، برای تسریع توسعه روش ژن‌درمانی و ارائه محصولات نانوپزشکی مبتنی بر پروتئین استفاده می‌شود.