افزایش ۲۵۰ برابری دوام آسفالت خیابان با پوشش نانو

در شهر کنت، به‌صورت آزمایشی یک نانوپوشش اصلاح‌کننده که روی سطح آسفالت قرار می‌گیرد، مورداستفاده قرار گرفت تا با آسفالت معمولی مقایسه شود. استفاده آزمایشی این محصول در جاده‌ها و باند فرودگاه، حاکی از افزایش ۲۵۰ برابری مقاومت سطح آسفالت در برابر خستگی بوده است.

شرکت امی، پیمانکار بزرگراه، به همراه شورای شهر کنت قصد دارند تا از یک اصلاح‌کننده آسفالت با فرمولاسیون نانو موسوم به جیپیو که توسط شرکت ایتالیایی اترکمیکا (Iterchimica) تولید می‌شود به‌صورت آزمایشی استفاده کنند. شرکت امی قرار است این اصلاح‌کننده آسفالت را برای شهر کنت استفاده کند.

این استفاده آزمایشی بخشی از برنامه انجمن مدیران محیط‌زیست، اقتصاد، برنامه‌ریزی و حمل‌ونقل است که بودجه آن توسط وزارت حمل‌ونقل تامین شده است.

در این برنامه، مقرر شده تا ۳۵۰ متر از جاده ایست‌هیل در دارتفورد با اصلاح‌کننده آسفالت جیپیو پوشش داده شود و در کنار آن یک آسفالت معمولی نیز قرار داده شود تا بتوان در ادامه عملکرد آسفالت دارای اصلاح‌کننده نانو را با آسفالت معمولی موردمقایسه قرار داد.

جیپیو یک اصلاح‌کننده پلیمری بوده که حاوی گرافن است که به‌عنوان یک نوع پلاستیک بسیار سخت شناخته می‌شود. این پوشش روی سطح آسفالت‌ها در چند سایت مختلف از جمله جاده‌ها و باند فرودگاه به‌صورت آزمایشی استفاده شده است.

اولین استفاده آزمایشی از این محصول، سال گذشته در بریتانیا انجام شد. محصول جیپیو که توسط شرکت اترکمیکا ساخته می‌شود، محصول سه سال تحقیق و توسعه بوده و با همکاری شرکت دایرکتا پلاس (Directa Plus) و دانشگاه میلان به سرانجام رسیده است. گرافن مورداستفاده در این اصلاح‌کننده، توسط شرکت دایرکتا پلاس تولید می‌شود که یکی از شرکت‌های بزرگ تولیدکننده گرافن و محصولات گرافنی است.

آزمایش‌های انجام شده نشان می‌دهد که جیپیو مقاومت سطح جاده را در برابر خستگی بیش از ۲۵۰ برابر افزایش می‌دهد.

دیوید اوگدن، مدیر شرکت امی می‌گوید: «ما همیشه به دنبال راه‌حل‌های جدید و نوآورانه برای ارائه بهترین ارزش‌افزوده به مشتریان هستیم. بنابراین، خوشحالیم که با اترکمیکا همکاری داریم. با استفاده از این فناروی به‌عنوان بخشی از برنامه تعمیر و نگهداری، می‌توانیم آسفالت‌ بادوام بیشتری ایجاد کنیم که در نهایت موجب افزایش امنیت بیشتر برای مردم و طول عمر بالاتر جاده‌ها می‌شود و این موضوع روی سفرهای مردم تاثیرگذاشته و همچنین با کاهش تولید گاز گلخانه‌ای به محیط‌زیست نیز کمک می‌کند.»

به گفته فدریکا جیاناتاسیو، از شرکت اترکمیکا، در تولید این محصول از گرافنی موسوم به G+ که توسط دایرکتا پلاس تولید می‌شود، استفاده شده است.