ایجاد پلتفرم مشترک همکاری بین آسیا و اروپا در زمینه نانوایمنی

در چهارمین دیالوگ نانوایمنی و گواهی‌دهی آسیا و اروپا از پیشنهاد ستاد فناوری نانو برای ایجاد پلتفرم مشترک همکاری بین آسیا و اروپا در زمینه نانوایمنی استقبال شد.

در پی برگزاری سه دوره پیشین دیالوگ آسیا و اروپا در نانوایمنی به ترتیب در کشورهای ایران (۲۰۱۷)، اتریش(۲۰۱۸)، تایلند(۲۰۱۹)، چهارمین دوره دیالوگ با میزبانی وزارت فدرال محیط زیست، انرژی، نوآوری و فناوری اتریش بصورت مجازی در تاریخ ۷ اکتبر ۲۰۲۰ برگزار شد.

لازم به ذکر است که دیالوگ مذکور بر اساس پیشنهاد ارایه شده توسط ستاد فناوری نانو ایران به اتحادیه اروپا و فروم آسیایی نانو در سال ۲۰۱۷ ایجاد و اولین دوره آن در تهران در همان سال با حضور نمایندگانی از اتحادیه اروپا، و کشورهای فعال در حوزه نانوایمنی از آسیا و اروپا برگزار گردید.

در این نشست مجازی آقای دکتر بیت‌الهی مدیر کارگروه استاندارد و نانوایمنی ستاد فناوری نانو، پیشنهاد ایران مبنی بر ایجاد یک پلتفرم همکاری در حوزه نانوایمنی بین کشورهای اروپایی و آسیایی با عنوان «شبکه شبکه­‌های نانوایمنی بین اروپا و آسیا» (Asia-EU Network of Networks on nanosafety-NONNS) را مطرح نمود و بعنوان گام اول ایجاد کمیته راهبری برای تشکیل یک شبکه بین قاره‌ای در حوزه استانداردسازی حوزه نانوایمنی ارایه شد. کلیات این پیشنهاد پس از بحث و تبادل نظر مورد قبول اکثریت قرار گرفت و کمیته راهبری اولیه برای تدوین پیشنهاد و ارایه آن به اتحادیه اروپا با مشارکت کشورهای ایران، تایلند و کره جنوبی از آسیا و نمایندگانی از کلاستر نانوایمنی اتحادیه اروپا و کشور اتریش تشکیل شد. این پلتفرم وظیفه تسهیل ارتباطات و همکاری در لایه های مختلف شبکه بازیگران مرتبط با نانوایمنی را در دو قاره در قالب سرویس ها و فعالیت های مرتبط به عهده خواهد داشت.

در چهارمین دیالوگ، شرکت‌کنندگانی از نهادهای متعدد اروپایی و آسیایی حضور داشتند و در مورد مسائل و چالش‌های مختلف این حوزه، تبادل تجربیات و توسعه همکاری بین دو قاره به بحث و تبادل نظر پرداختند. از طرف اروپا نمایندگان کمیسیون تحقیقات و نوآوری اروپا، کلاستر نانوایمنی اروپا (nanosafety cluster)، بیونانت (bionanonet) اتریش، شورای نانو ریسک گاورننس (Nano Risk governance council)، مالتا اینیشتیو (malta initiative) و انستیتو ملی سلامت و ایمنی شغلی آلمان در کنار نمایندگانی از OECD حضور داشتند. علاوه بر اینها نمایندگانی از کشورهای اسلوونی، دانمارک، نروژ، بلژیک، فنلاند، هلند (مرکز ملی سلامت عمومی و محیط زیست)، سویس، فرانسه، لوکزامبورگ، اسپانیا، انگلستان، ایتالیا در دیالوگ مشارکت نمودند. از طرف آسیا نمایندگان موسساتی شامل ستاد فناوری نانو ایران، اکادمیا سینیکا تایوان، نانوتک تایلند، مرکز بیونانوفناوری هند، مرکز نانوفناوری فیلیپین و موسسه تحقیقات علوم و استاندارد کره جنوبی حضور داشتند.