کمک به افزایش کیفیت چاقوهای جراحی با فناوری‌ نانو

یک شرکت فنلاندی با لایه‌نشانی اتمی روی سطح چاقوهای جراحی، کیفیت آن‌ها را به‌گونه‌ای ارتقاء داده که ایمنی عمل‌های جراحی به شکل قابل توجهی افزایش می‌یابد.

گروه پیکوسان (Picosun) اعلام کرد که برای استفاده از فناوری لایه اتمی (ALD) در بخش پزشکی و افزایش ایمنی جراحی با بیمارستان‌ها و محققان چینی همکاری کرده است. پیکوسان شرکتی مستقر در فنلاند است که روی رهیافت‌های حوزه پوشش‌های لایه نازک اتمی فعالیت دارد.

برای افزایش عملکرد، ایمنی و عمر مفید، پوشش‌های لایه‌نازک زیست سازگار پیکوسان روی تجهیزات الکتریکی جراحی (الکتروتوم‌ها) اعمال خواهد شد.

الکتروتوم تجهیزات استانداردی است که می‌تواند در بسیاری از جراحی‌ها جایگزین چاقوی جراحی شود. این فناوری از دمای بالا برای برش و جداسازی بافت استفاده می‌کند که این کار به انعقاد خون کمک می‌کند.

دکتر جانی کیویوجا از شرکت پیکوسان می‌گوید: «ما خوشحالیم که می‌توانیم فناوری PicoMEDICAL خود را در یک کاربرد مراقبت‌های بهداشتی جدید استفاده کنیم و در این مسیر با بیمارستان‌ها و دانشمندان سطح بالای چین کار می‌کنیم تا راه‌حل‌های ما در استفاده روزمره به کار گرفته شود.»

وی می‌افزاید: «ما در پیکوسان می‌خواهیم از دانش گسترده ALD خود برای ایجاد راه‌حل‌هایی به‌منظور بهبود سلامت و کیفیت زندگی مردم استفاده کنیم، به همین دلیل ALD پزشکی یکی از بازارهای اصلی ما برای آینده است.»

معمولاً چسبیدن و سوختن بافت و خون روی تیغه الکتروتوم تهدیدی جدی در جراحی است چرا که این موضوع باعث افزایش خونریزی، آسیب بافتی‌، پارگی و زخم شدن می‌شود.

این موضوع همچنین می‌تواند منجر به طولانی شدن زمان بهبودی بیمارانی شود که تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند. جدا از این، دود ناشی از بافت در حال سوختن می‌تواند بینایی جراح را مختل کرده و خطر خطا را در طی جراحی‌های ظریف افزایش دهد. تاکنون هیچ راه حلی برای رفع این مشکل در بازار وجود نداشت.

فناوری ALD راه حلی مناسب برای این مسئله ارائه می‌دهد و می‌تواند ایمنی بیمار، کیفیت زخم و زمان بهبود را افزایش دهد.

فیلم ALD زیست سازگار که روی ریزالگوهای ضدچسبنده تیغه الکتروتوم لایه‌نشانی شده، می‌تواند از چسبیدن خون و بافت به تیغه جلوگیری کند.

ALD پوشش‌های بسیار نازک و بدون حفره با انطباق کم نظیر روی کوچکترین جزئیات ریز مقیاس سطح ایجاد می‌کند. چنین فرایندهایی را می‌توان در دمای متوسط انجام داد.