تجاری‌سازی استفاده از گرافن در نانوحسگرهای پزشکی

یک شرکت فعال در حوزه تجهیزات پیشرفته در حال استفاده از گرافن در ساخت حسگرهای مورد استفاده در تشخیص بیماری است.

شرکت اسپارک تکنولوژیز (Sparc Technologies) در حال توسعه نانوحسگرهایی است که از آن‌ها می‌توان برای تشخیص بیماری‌های انسان یا حیوان استفاده کرد. این شرکت در نظر دارد با استفاده از حسگرهای زیست‌پزشکی مبتنی بر گرافن در ابزارهای تشخیصی موجود یا سایر دستگاه‌های الکترونیکی قابل حمل مانند تلفن‌های هوشمند، امکان تشخیص بیماری در زمان واقعی را فراهم کند.

اسپارک تکنولوژیز یک بخش جدید زیست پزشکی گرافن ایجاد کرده است که هدف آن، توسعه دستگاه‌های حسگری غیرتهاجمی مبتنی بر گرافن برای تشخیص بیماری‌ها در انسان و حیوانات است.

اسپارک تکنولوژیز این پروژه را همراه با شریک راهبرد خود یعنی مرکز تحقیقات گرافن پیشرو دانشگاه آدلاید (UA) پیش خواهد برد تا به دنبال ایجاد و توسعه دستگاه‌های حسگر غیرتهاجمی برای کاربردهای انسانی و دامپزشکی باشد.

تمرکز این پروژه تحقیقاتی در مورد دستگاه‌های حسگری مبتنی بر گرافن برای تشخیص انتخابی مجموعه‌ای از ترکیبات آلی فرار (VOC) موجود در تنفس بازدم خواهد بود که به‌عنوان شاخص‌های بیماری شناخته می‌شوند.

گرافن به دلیل مساحت سطحی بالا و خواص منحصر به فرد و ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی که دارد، امکان شناسایی ترکیبات آلی فرار را در مقادیر کمی فراهم می‌کند.

اسپارک تکنولوژیز از این خواص با هدف جداسازی و شناسایی مجموعه‌ای از ترکیبات خاص که نشانگرهای زیستی برای برخی بیماری‌ها هستند، استفاده خواهد کرد.

درصورت موفقیت، این پروژه می‌تواند پیامدهای عمیق جهانی در شناسایی و مدیریت به موقع بیماری‌ها، به ویژه بیماری‌های اکتسابی قابل انتقال، از جمله بیماری‌های ناشی از باکتری‌ها، قارچ‌ها و ویروس‌ها و همچنین بیماری‌های مادرزادی داشته باشد.

این پروژه، فناوری مهم اسپارک تکنولوژیز را برای تجاری‌سازی در بازارهای پزشکی مهیا می‌کند.

استفن هانت، رئیس اجرایی اسپارک تکنولوژیز می‌گوید: «ما یک مدیر جدید برای توسعه کسب و کار خود در اسپارک تکنولوژیز استخدام کرده‌ایم و منتظر راهنمایی و رهبری وی برای این بخش جدید هستیم. بسیار جالب است که شاهدیم اسپارک تکنولوژیز همچنان به جذب مدیران ارشد باتجربه و ایجاد بخش جدید ادامه می‌دهد و این پروژه با انتصاب اخیر دان دارکین به‌عنوان مشاور راهبردی، فناوری‌های نوین تکمیل خواهد شد. ما مشتاقانه منتظر نوآوری و برنامه‌های جدید برای این ماده انقلابی هستیم و تلاش خواهیم کرد تا در خط مقدم گرافن باشیم.»