تصویب استاندارد «فناوری نانو – ماتریس خواص و روش‌های اندازه‌گیری برای گرافن – و مواد دوبعدی مرتبط»

نود و چهارمین اجلاسیه کمیته ملی استانداردهای فناوری نانو در روز یکشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۹ به‌صورت مجازی برگزار شد و استاندارد «فناوری نانو – ماتریس خواص و روش‌های اندازه‌گیری برای گرافن – و مواد دوبعدی (۲D) مرتبط» تصویب و آماده انتشار گردید.

گرافن به دلیل خواص ذاتی بسیار بالا مانند استحکام مکانیکی، سفتی و کشسانی، رسانایی الکتریکی و گرمایی بالا، شفافیت نوری و … تبدیل به یکی از مورد توجه‌ترین مواد در تحقیقات کاربردی و صنعت افزاره شده است. انتظار می‌رود که کاربردهای گرافن بتواند جایگزین بسیاری از فناوری‌های رایج توسعه افزاره در صفحات لمسی انعطاف‌پذیر، دیود نشر نوری آلی (OLED)، سلول خورشیدی، اَبَرخازن و حفاظ الکترومغناطیسی شود. برای دستیابی به درک عمیق‌تر از خواص ماده و یافتن راه‌های تولید انبوه با کیفیت بالا، تحقیقات بسیاری روی گرافن و به‌طور مشابه روی مواد دو بعدی دیگر در دانشگاه‌ها، موسسات تحقیقاتی و آزمایشگاه‌های سراسر جهان در حال انجام است. برای تجاری‌سازی کامل این مواد انقلابی، نیاز است روش‌های اندازه‌گیری و مشخصه‌یابی خواص مهم این مواد استانداردسازی‌شده و در سطح جهانی شناخته شوند.
نود و چهارمین اجلاسیه کمیته ملی استانداردهای فناوری نانو در روز یکشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۹ به‌صورت مجازی برگزار شد و استاندارد «فناوری نانو – ماتریس خواص و روش‌های اندازه گیری برای گرافن – و مواد دوبعدی (۲D) مرتبط» تصویب و آماده انتشار گردید.
این استاندارد ماتریسی را ارائه می‌کند که خواص کلیدی گرافن و مواد دوبعدی مرتبط را به روش‌های اندازه‌گیری تجاری موجود مرتبط می‌نماید. این ماتریس شامل روش‌های اندازه گیری برای مشخصه یابی خواص شیمیایی، فیزیکی، الکتریکی، نوری، گرمایی و مکانیکی گرافن و مواد دوبعدی مرتبط است.
برای تدوین این استاندارد ملی، استاندارد بین‌المللی ISO/TR ۱۹۷۳۳ مورد استفاده قرار گرفت که در سال ۲۰۱۹ توسط سازمان بین‌المللی استاندارد (ایزو) منتشر گردیده است. این استاندارد با حمایت گروه استاندارد و ایمنی ستاد توسعه فناوری نانو و با مشارکت متخصصانی از دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها در حوزه‌های مواد و فیزیک و الکترونیک و کارشناسان ستاد توسعه فناوری نانو تدوین گردید.