جعبه باتری با فناوری ‌نانو ایمن‌تر، سبک‌تر و کارآمدتر می‌شود

یک شرکت استرالیایی با استفاده از فناوری‌ نانو، جعبه‌ها و قطعات باتری تولید می‌کند که ایمن‌تر، سبک‌تر و کارآمدتر از محصولات رایج است.

والتا (Vaulta) یک شرکت توسعه‌دهنده فناوری پوشش باتری است که در بریزبن استرالیا مستقر است. والتا یک جعبه باتری سبک و کوچک با قطعات کمتر نسبت به جعبه ‌باتری‌های رایج، تولید کرده است. این فناوری بازده و فرصت‌های مقیاس‌پذیر را برای تولیدکنندگان ایجاد کرده است. والتا از گرافن به‌عنوان یک قسمت مهم در طراحی خود استفاده می‌کند.

طراحی ابتکاری بدون جوش والتا به این معنا است که ماژول‌ها می‌توانند به راحتی مونتاژ و از هم جدا شوند، سلول‌ها دوباره مورد استفاده و بازیافت قرار بگیرند و سلول‌های جدیدی که با پیشرفت فناوری باتری به آن‌ها اضافه می‌شود، به‌سادگی قابل افزودن به این جعبه است.

والتا بازارهای مختلفی از ذخیره‌سازی ثابت و وسایل نقلیه الکتریکی گرفته تا دفاعی، هوافضا را هدف قرار داده است و به‌دنبال وارد شدن به بازار سایر کشورها است.

گفته می‌شود که جعبه‌های والتا دارای قطعات کمتری هستند، زمان توسعه را کاهش داده، هزینه‌ها را کاهش می‌دهند، عملکرد حرارتی بهبود یافته ، وزن را نیز ۱۰-۱۵ درصد کاهش می‌دهند. با این فناوری مونتاژ آسان‌تر و سریع‌تر انجام می‌شود.

در طرح اختراع شده والتا از گرافن در بخش خارجی محفظه برای ایجاد یک رسانای حرارتی و در عین حال الکتریکی استفاده شده ‌است. این امر کمک می‌کند تا گرما به‌طور مستقیم از پایانه‌های سلول خارج شود، که اگر فلزی باشد برای جلوگیری از اتصال کوتاه باتری، طراحی بسیار پیچیده‌تری نیاز خواهد بود. استفاده از پلیمر با از بین بردن نیاز به اتصال دهنده‌ها و کاهش وزن و اندازه، امکان آزادی بیشتر در طراحی را فراهم می‌کند.

کالکتورها هم از گرافن و برخی فرآیندهای اختصاصی دیگر والتا ساخته شده‌اند، فرآیندهایی که شرکت والتا مایل به فاش کردن جزئیات بیشتر درباره آن‌ها نیست. این طرح وزن کمتری دارد و آزادی‌های بیشتری را در طراحی امکان‌پذیر می‌کند.