ماده کنتراست‌دهنده MRI ایمن برای تصویربرداری سه‌بعدی عروق با وضوح بالا

پژوهشگران با کمک نانوذرات، عامل کنتراست‌دهنده‌ای ساختند که می‌تواند وضوح و حساسیت تصاویر MRI را افزایش دهد.

حمله قلبی و سکته مغزی به ترتیب اولین و دومین علت اصلی مرگ و میر در کشورهای پیشرفته است. از آنجا که این بیماری اغلب منجر به مرگ ناگهانی شده و علائم خاص مشهودی نیز ندارد، تشخیص زودرس این مشکل بسیار مهم است. برای این منظور، روش‌های تصویربرداری مانند تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) به‌طور گسترده‌ای برای شناسایی باریک شدن یا انسداد رگ‌های خونی استفاده می‌شود.

در MRI، مواد کنتراست‌دهنده باعث بهبود دید ساختارها مانند رگ‌های خونی کوچک در بدن می‌شوند. همان‌طور که ماهواره‌ها یا سیستم‌های موقعیت‌یابی جهانی (GPS) اطلاعات مربوط به ازدحام ترافیک را ارائه می‌دهند، عوامل کنتراست‌دهنده MRI نیز می‌توانند اطلاعات دقیقی از شرایط عروقی مانند انسداد عروقی و تنگی رگ‌ها ارائه دهند. محصولاتی که معمولاً استفاده می‌شوند عوامل کنتراست مبتنی بر گادولینیوم هستند. یون‌های گادولینیوم آزاد دارای سمیت بالایی هستند؛ بنابراین، باید به شکل محاصره شده با مواد دیگر تجویز شوند. با این حال، حتی در آن صورت هم برخی خطرات برای سلامتی وجود دارد که ناشی از فیبروز سیستمیک نفروژنیک برای بیماران با عملکرد ضعیف کلیه است. برخی تلاش‌ها برای استفاده از نانوذرات بر پایه آهن پارامغناطیسی به‌عنوان ماده کنتراست‌دهنده انجام شده ‌است، اما باید فرمولاسیون آن به‌گونه‌ای اصلاح شود که به راحتی از طریق کلیه دفع شود تا با بهبود میزان دفع از کلیه، از تجمع نامطلوب در کبد و سایر اندام‌ها جلوگیری شود.

یک تیم تحقیقاتی مشترک به رهبری پروفسور چئون جینوو، مدیر مرکز پزشکی نانو (CNM)، انستیتوی علوم پایه (IBS) در دانشگاه یونسی، سئول در کره‌جنوبی و پروفسور چئو ویونگ ووک از دانشکده پزشکی دانشگاه یونسی یک عامل کنتراست‌‌دهنده MRI برای نقشه‌برداری سه بعدی از عروق بدن ارائه کردند که مبتنی بر نانوذرات است.

این عامل کنتراست‌دهنده نانویی که SAIO (اکسید آهن با ساختار شبیه به آمورف سوپرمولکولی) نامیده می‌شود. اندازه ذره در این فرمولاسیون ۵ نانومتر است که تقریباً ۱۵۰۰ بار از قطر رگ عروقی کوچکتر است. این ابعاد کوچک اجازه می‌دهد تا این عوامل در سراسر رگ‌های خونی در بدن گردش کند.

SAIO یک نانوذره خاص است که از یک هسته پلی ساکارید تشکیل شده ‌است که در آن دکستران متصل به سایر مولکول‌ها قرار دارد. این هسته با اکسید آهن پوشانده می‌شود تا به آن خواص پارامغناطیس در دمای اتاق بدهد. ماهیت هیبریدی SAIO به آن‌ها سازگاری زیستی عالی و عملکرد تصویربرداری بالا می‌دهد. محققان عملکرد این عامل کنتراست دهنده را مواد رایج مقایسه کردند.

SAIO یکی از بالاترین وضوح تصویربرداری را نشان داد که ۱۰ برابر دقت بیشتری نسبت به تصویر تولید شده با استفاده از کنتراست‌‌دهنده کنونی دارد. در این تحقیق، یک نقشه‌برداری عروقی سه‌بعدی مغز ارائه شد که می‌تواند ریز عروق مغز را به نازکی مو (۱۰۰ میکرون) در آزمایش‌های حیوانی مشخص کند.

این خواص عالی SAIO به محققان اجازه می‌دهد رگ‌های خونی قلب را که با عوامل کنتراست MRI فعلی به سختی قابل مشاهده هستند، مشاهده کنند.