ژل‌کُت‌های رسانای تقویت‌شده با نانولوله‌های کربنی برای صنعت پلاستیک

چند شرکت مختلف با به اشتراک‌گذاری فناوری‌های خود، پوشش‌های رسانای تقویت شده با نانولوله ‌کربنی ساخته‌اند که می‌تواند به ارتقای عملکرد پلیمرها و پلاستیک‌ها کمک کند.

ژل‌کُت‌های (gelcoat) رسانای جدید با نانولوله‌‌های کربنی به‌عنوان یک لایه محافظ که روی سطح پلاستیک‌های تقویت شده با الیاف (FRP) قرار داده می‌شود، به مهندسان و طراحان این توانایی را می‌دهند که بدون در نظر گرفتن ماهیت رسانا و غیررسانایی آن‌ها، سطوح ویژه‌ای را تولید کنند و تمام قسمت‌های نهایی را به‌طور یکنواخت پوشش دهند.

سهولت پردازش، انعطاف‌پذیری در رنگ‌آمیزی، مقاومت شیمیایی بالا و انتشار صفر گاز گلخانه‌ای، ژل‌کُت‌ها را به‌ گزینه‌ای مناسب برای رنگ‌آمیزی قطعات FRP در خودرو، دریایی، هوا فضا و حتی موارد بهداشتی تبدیل کرده است.

پلاستیک تقویت‌شده با الیاف (FRP) به‌دلیل مقاومت و آزادی که در اختیار طراحان قرار می‌دهد، بسیار ارزشمند است اما در انواع پوشش‌های قابل اجرا همیشه محدودیت وجود دارد. آزمایشات اخیر با استفاده از ژل‌کُت‌های رسانا امکان استفاده از پوشش پودری را نشان داده است، که گام جدیدی در توسعه فناوری‌های پوشش‌دهی کامپوزیت‌ها است.

آنا میسکوک، متخصص برنامه‌های کاربردی PIMC و پودر روی پلاستیک در شرکت تایگر گوتینگ است، می‌گوید: «انتشار صفر ترکیبات آلی فرار به اتمسفر، فرمولاسیون‌های بدون حلال، محافظت خوب و عملکرد تزئینی بخشی از مزیت‌های این فناوری است. این پوشش‌های پودری بیشتر به‌صورت الکترواستاتیکی استفاده شده و برای پوشش قطعات فلزی استفاده می‌شوند. توانایی اسپری پوشش‌های پودری روی FRP، که یک عایق است، یک مزیت قابل توجه است. آنچه ارزش افزوده به ارمغان می‌آورد این است که ما توانستیم پردازش ساده، امکانات استفاده از طیف گسترده رنگی، عملکرد عالی و مقاومت شیمیایی بالا را حفظ کنیم.»

این ژل‌کُت‌ جدید ماحصل ترکیب دانش و تجربه شرکت بوفا کامپوزیت سیستمز (BÜFA Composite Systems) در زمینه ارائه راه حل برای رزین‌های پلی استر با نانولوله‌های کربنی است. نانولوله‌های کربنی با برند TUBALL توسط شرکت OCSiAl تولید می‌شوند که ترکیب مقاومت دائمی و پایدار ۱۰ ^ ۶ Ω / مربع را ممکن می‌سازد. چنین خصوصیاتی قبلاً در سری Gelcoat BÜFA®-Conductive-Tooling دیده شده‌ است.

رزین‌های ترموست رسانا مانند پلی‌استر، اپوکسی، وینیل استر و سایر مواردی که با نانولوله‌های کربنی اصلاح شده‌اند، در حال حاضر طیف گسترده‌ای از کاربردها را در لوله‌ها و مخازن، سیستم‌های تهویه، غلتک‌های چاپی، جعبه‌های کنترل، پوشش کف در کارخانه‌های تولید صنعتی و قالب‌ها پیدا کرده‌اند. سطح براق، همگنی، اثر ضد گرد و غبار، فرآیند تخلیه راحت‌تر و چرخه‌های کار کوتاه از مزایای ژل‌کوت‌ها است.