لایو صنعتی نانو: داروسازی صنعتی در حوزه دامی؛ فرصت‌ها و چالش‌ها، ۲۱مهر

صفحه اینستاگرام نانو و صنعت، چهارشنبه ۲۱مهرماه ۱۴۰۰، رأس ساعت ۹:۰۰ شب، با موضوع «داروسازی صنعتی در حوزه دامی؛ فرصت‌ها و چالش‌ها»، میزبان مسئول فنی و مدیر تحقیق و توسعه شرکت داروسازی نصر فریمان، خواهد بود.

این برنامه، به‌صورت گفتگوی زنده دکتر مهدی رحمانی کارگزار بخش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو (مجری برنامه)، با دکتر مهدی ناصری، مسئول فنی و مدیر تحقیق و توسعه شرکت نصر فریمان (میهمان برنامه)، در صفحه اینستاگرام (INDnano.ir@)، برگزار خواهد شد.

گفتنی است که با استفاده از فناوری‌ نانو مکمل‌های حاوی ویتامین‌های A ،D۳ و E را تولید کرده، که برای مصارف دامی مناسب است. این شرکت، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان داروهای استریل تزریقی در ایران و در منطقه خاورمیانه می‌باشد که با بهره‌گیری از نیروهای متخصص و با بکارگیری تجهیزات و امکانات بسیار مدرن مطابق با دستورالعمل‌های GMP و استانداردهای بالای بین‌المللی زیر نظر سازمان دامپزشکی فعالیت می‌کند و در حال حاضر با استفاده از تکنولوژی برتر در خطوط تولید طبق فارماکوپه‌های USP  BP و JP قادر به تولید بیش از ۵۰ هزار واحد داروی استریل تزریقی می‌باشد.

بدینوسیله از کلیه مدیران، صنعتگران، پژوهشگران، فعالان رسانه‌ای و عموم علاقمندان حوزه‌های صنعتی فناوری نانو، دعوت می‌شود تا در این لایو صنعتی، شرکت نمایند و ضمن اطلاع از داروسازی صنعتی در حوزه دامی، به طرح پرسش‌ها و بیان نقطه نظرات خود بپردازند. (INDnano.ir@)

داروسازی در حوزه دامی، کاربردهای گسترده ای دارد. به‌عنوان مثال، کاربرد مکمل‌های ویتامین حاوی ویتامین‌های A ،D۳ و E برای مصارف دامی در صنعت دامپزشکی به عنوان محلول تزریقی استریل است. به‌عنوان مثال پیشگیری و درمان کمبود ویتامین‌های فوق باعث مواردی می‌شود که عبارتند ازجلوگیری از شب کوری، کراتینه شدن قرنیه و کوری، آناسارک، کاهش رشد، راشیتیسم در دام‌های جوان، نرمی‌ استخوان در دام‌های بالغ، ناباروری دام‌ها و طولانی شدن دوره نقاهت بیماری‌ها. مصرف این دارو در مراحل مختلف آبستنی به منظور پیشگیری از بروز سقط جنین و همچنین در اواخر آبستنی به منظور پیشگیری از وقوع جفت ماندگی توصیه می‌شود.

ویتامین‌های E،D، A جزو ویتامین‌های محلول در چربی هستند که پس از تزریق به سرعت جذب و از طریق دستگاه گردش خون به سایر بافت‌های بدن می‌رسند. وجود هر یک از این ویتامین­‌ها در بدن فوایدی را به همراه دارد. بطور مثال ویتامین A در حفاظت و نگهداری تمامی سلول‌های اپیتلیال بدن، روند اسپرماتوژنز در جنس نر، نگهداری آبستنی در جنس ماده و در فعالیت استئوبلاستیک و رشد استخوان نقش دارد. ویتامین D۳ در حفظ مقدار کلسیم در گردش خون، فراخوانی کلسیم و فسفات استخوان، جذب کلسیم PO۴ از دستگاه گوارش و نیز از توبول‌های کلیوی نقش اساسی دارد. ویتامین E به‌عنوان آنتی‌اکسیدان عمل می‌کند. عمل اصلی آن جلوگیری از اکسیداسیون چربی‌ها و افزایش عمر بیولوژیکی اسیدهای چرب غیراشباع است.

شایان ذکر است گفتگوهای زنده صنعتی در بستر اینستاگرام ()، در راستای ترویج صنعتی فناوری نانو و با هدف معرفی برنامه‌های حمایتی و صنعتی کشور، کاربردهای صنعتی، توانمندی‌ها و محصولات صنعتی فناوری نانو ایران و ایجاد فضای پویا و زنده پرسش و پاسخ برای مدیران، صنعتگران و علاقمندان، به‌عنوان یکی از برنامه‌های صنعتی صفحه اینستاگرام نانو و صنعت (INDnano.ir@)، به اجرا گذاشته می‌شود و علاقمندان می‌توانند ضمن حضور در برنامه‌ها، از طریق دایرکت صفحه، با مسئولین هر حوزه در ارتباط باشند و نقطه نظرات خود را در هر لحظه بصورت کامنت یا پیام مستقیم (Direct)، مطرح نمایند.