گزارش چهارم (پایانی) مجموعه وبینارهای صنعتی فناوری نانو در «صنایع نساجی و پوشاک»

در راستای ترویج صنعتی فناوری نانو، چهارمین و آخرین روز دوره صنعتی کاربردهای فناوری نانو در «صنایع نساجی و پوشاک» با هدف معرفی توانمندی‌های فناوری نانو ایران و جهان در صنایع نساجی و پوشاک به شرکت‌ها، سازمان‌ها، جامعه صنعتی کشور و عموم علاقمندان و فعالان این حوزه با حمایت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، همکاری شرکت‌های فناوری نانو، تشکل‌ها و انجمن‌های صنفی حوزه نساجی و پوشاک و با ارائه محققان و فناوران فعال در این حوزه، روز پنجشنبه ۲۷ آبان‌ماه ۱۴۰۰ به مدت ۷ ساعت برگزار شد.

در ابتدای جلسه خانم دکتر ملک نیا، مدیرعامل و مدیر کل ارتباط با صنعت ، فناوری نانو و کاربرد آن در هوشمند و همچنین توانمندی‌های شرکت نانو ماد پارس را ارائه داد. سپس آقای گمرکچی، مدیرعامل ، واکس چرم ضد ‌باکتری بر پایه فناوری نانو تولیدی این شرکت را برای حاضران معرفی کرد. ایشان در ارائه خود به توضیح سرفصل‌های انواع چرم و ویژگی‌های آن‌ها، انواع واکس و ویژگی‌های آن‌ها، تونیک گیاهی چرم تولیدی این شرکت و ارتباط آن با فناوری نانو و کاربردهای فناوری نانو در محصولات آرایشی و بهداشتی پرداخت.

سپس در ادامه آقای مهدی‌زاده، مدیر کارخانجات نساجی زرباف امین، پارچه‌های تاری و پودی، پتوی داخل پرواز با خاصیت کند سوزی و ضد باکتری بر پایه فناوری نانو را توضیح داد. ایشان در ابتدای ارائه خود کارخانه نساجی زرباف امین، محصولات مختلف آن و نحوه تولید آن‌ها را تشریح کرد.

در ادامه خانم مهندس رفیعی، کارشناس فرایند شرکت پیام آوران نانوفناوری فردانگر، تصفیه پساب کارخانجات نساجی با استفاده از تکنولوژی انعقاد الکتریکی و اکسیداسیون پیشرفته را توضیح داد و توانمندی‌های در حوزه تصفیه آب و پساب را معرفی کرد.

در بخش پایانی ارائه‌های صنعتی، آقای مهندس غزالی، مدیرعامل ، استاندارد و رقابت‌پذیری در صنعت نساجی را ارائه داد.

همچنین در بخش پایانی این ، هم‌اندیشی فعالان حوزه نساجی و انجام شد و حاضران به بیان نظرات، پیشنهادات، انتقادات و بحث و تبادل نظر در خصوص این برنامه و همچنین راهکارهای توسعه فناوری نانو در صنایع و رفع نیازها و مشکلات کشور با این فناوری پرداختند.

شایان ذکر است این رویداد با حمایت معنوی انجمن علوم و فناوری مهندسی نساجی ایران، جامعه مدیران و متخصصان صنعت کفش ایران، انجمن تولیدکنندگان ماشین‌آلات و قطعات صنایع نساجی ایران، انجمن تخصصی صنایع همگن نساجی، پوشاک و چرم استان البرز، اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران، انجمن تخصصی صنایع نساجی و پوشاک استان آذربایجان شرقی و انجمن صنایع نساجی، پوشاک و چرم استان مازندران در معرفی و اطلاع رسانی به جامعه متخصصین صنعت نساجی و پوشاک برگزار شد.

مجموعه‌های علاقمند به ارتباط با شرکت‌ها و فناوران این دوره، همچنین شرکت‌ها، سازمان‌ها و صنایع علاقمند به آشنایی با کاربردهای صنعتی و فرصت‌های تجاری و اقتصادی فناوری نانو در حوزه‌های مختلف صنعتی، می‌توانند درخواست خود را به ایمیل ips@nano.ir ارسال و یا با شماره ۰۹۱۹۰۳۹۹۰۶۱ تماس حاصل و یا از طریق واتساپ پیام ارسال نمایند. شایان ذکر است، مجموعه‌های علاقمند به توسعه فناوری محصولات و یا رفع نیازهای خود با فناوری نانو می‌توانند فرم تبادل فناوری را تکمیل و به ایمیل فوق ارسال نمایند تا پس از بررسی و شناسایی فناور و فناوری مناسب، مشاوره و هماهنگی جهت انتقال فناوری به آن‌ها با حمایت‌های ستاد توسعه فناوری نانو صورت پذیرد.

برای آگاهی از مشروح گزارش جلسات دوره‌های صنعتی، به سایت نانو و صنعت (www.INDnano.ir) و لینک زیر (http://indnano.ir/post/8358) مراجعه نمایید.