نانودارویی که رگ‌ها را تمیز می‌کند!

محققان نانوذرات دارویی ساختند که می‌تواند بلورهای کلسترول را از رگ‌ها تمیز کند و با این کار به جلوگیری از حمله قلبی و سکته کمک کند.

یک نانوذره نوآورانه در آینده می‌تواند به مقابله با عامل خطر غیرقابل درمان حملات قلبی و سکته کمک کند: بلور‌های کلسترول که باعث التهاب می‌شوند.

یوجین چن جراح قلب، استاد فیزیولوژی، فارماکولوژی و شیمی دارویی، از مرکز قلب و عروق فرانکل سلامت دانشگاه میشیگان می‌گوید: «اگرچه داروهای کاهنده چربی به‌طور قابل توجهی از حوادث قلبی عروقی در تصلب شرایین پیشگیری می‌کنند، برخی از بیماران همچنان در معرض خطر هستند، زیرا بلور‌های کلسترول موجود در پلاکت‌های آترواسکلروتیک سلول‌های ایمنی را فعال می‌کنند و پاسخ‌های التهابی را تحریک می‌کنند. ما یک راهبرد درمانی جدید برای آترواسکلروز با تعدیل اجزای پلاکت و مقابله با التهاب ناشی از بلور کلسترول ارائه کردیم.»

نانوذره‌ای به‌نام miNANO که تیم یوجین چن تولید کرده، بلور‌ها را از شریان‌های سخت‌شده در مدل‌های موش آترواسکلروز حذف می‌کند. miNANO مبتنی بر فسفولیپید با قطر تنها ۱۰ نانومتر، بسیار کوچک بوده و مانند کلسترول HDL، معروف به کلسترول خوب، شریان ها را پاک می‌کند و از سخت شدن بیشتر جلوگیری می‌کند. زمانی که این نانوذره در مدل‌های موش به خوبی کار کرد، این تیم تحقیقاتی آن را در بافت آئورت انسان با نتایج مشابه آزمایش کرد.

آنا شوندمن استاد داروسازی تجربه گسترده‌ای در کشف و توسعه بالینی نانوداروهای لیپوپروتئین مصنوعی با چگالی بالا دارد. او گفت که این نانوذره تازه تولید شده عملکرد زیستی قوی به‌عنوان گیرنده کلسترول و عامل حل‌کننده بلور کلسترول، با نیمه عمر گردش خون به طور قابل توجهی در مقایسه با کلسترول HDL مصنوعی، نشان می‌دهد.

به گفته نویسندگان، بلورهای کلسترول برای اولین بار در پلاک‌های آترواسکلروتیک در اوایل دهه ۱۹۰۰ کشف شد و در بسیاری از بیماری‌های دیگر، از جمله بیماری ذخیره لیزوزومی نیمن-پیک نوع C، آنوریسم آئورت شکمی، بیماری کلیوی و ناهنجاری‌های سیستم عصبی مرکزی شناسایی شده است.

یانهونگ یائو یکی از نویسندگان مقاله مربوط به این پروژه، استادیار پزشکی داخلی، گفت: «مطالعات ما نه تنها یک هدف دارویی موثر برای کاهش بار پلاکت آترواسکلروتیک را پیشنهاد می‌کند، بلکه یک راهبرد جدید برای درمان سایر بیماری‌ها نیز ارائه می‌کند.»

این تیم تحقیقاتی بیش از هفت سال است که برای درمان هدفمند بیماری‌های قلبی عروقی با استفاده از نانوذرات و دارورسانی با واسطه نانوذرات همکاری می‌کنند.