فرمولاسیون نانویی برای جلوگیری از آلزایمر در دیابتی‌ها

برخی بیماران مبتلا به دیابت به آلزایمر دچار می‌شود که برای جلوگیری از این روند، محققان فرمولاسیون نانویی را به کار گرفتند تا با کمک آن مسیر سیگنال‌دهی انسولین در بدن را تحت تاثیر قرار داده و مانع از بروز آلزایمر در بیماران دیابتی شوند.

دانشمندان دانشگاه پنجاب فرمولاسیون نانویی هدفمندی را برای توقف بیماری آلزایمر ناشی از دیابت ایجاد کردند. فرمولاسیون‌های نانویی (NFs) سیستم‌های جدید و پیشرفته‌ای برای تحویل دارو هستند که خواص داروهای معمولی را افزایش داده و تحویل هدفمند دارو را انجام می‌دهند. این مطالعه توسط پروفسور راجت سندیر و اسمریتی گوپتا، از گروه بیوشیمی دانشگاه دانشگاه پنجاب انجام شده است. موهالی از محققان موسسه ملی بیوتکنولوژی کشاورزی و غذایی (NABI)، و سوبرامانیام گانش از موسسه فناوری هند (IIT)، نیز در این پروژه همکاری کردند.

یافته‌های این تحقیق در مجله ACS Applied Materials and Interfaces منتشر شده است. مطالعات مشاهده‌ای بر روی تعداد زیادی از بیماران دیابتی نشان می‌دهد که احتمال بیشتری برای ابتلا به بیماری آلزایمر (AD) در این بیماران دیابتی وجود دارد که منجر به ابداع اصطلاح جدیدی به‌نام دیابت نوع ۳ (T3DM) شد که یک اختلال متابولیک عصبی است.

در این مطالعه، دانشمندان کار را برای کشف مکانیسم‌هایی که دیابت را با بیماری آلزایمر مرتبط می کند با استفاده از سیستم های کشت و مدل‌های حیوانی آغاز کردند. مشخص شد که سیستم سیگنال‌دهی انسولین به خطر افتاده، به توسعه بیماری آلزایمر ناشی از دیابت کمک می‌کند.

سندیر گفت: «بر اساس این یافته‌ها، می‌توانیم GSK3 بتا را به‌عنوان یک جزء کلیدی در مسیر سیگنال‌دهی انسولین شناسایی کنیم که مشخص شد بیش از حد در مغز فعال می‌شود، که نشان می‌دهد احتمالاً رویدادهای پاتولوژیک در مغز را معکوس می‌کند.»

آن‌ها از اکسید گرافن (GO) به‌عنوان وسیله‌ای برای انتقال RNA مداخله گر کوچک (siRNA) با استفاده از مسیر بینی برای مسدود کردن ژن بتا GSK3 در مغز استفاده کردند. GSK3 یک مولکول کلیدی در مسیر سیگنال‌دهی انسولین است. GO در سال‌های اخیر به‌عنوان یک وسیله انتقال و تحویل، توجه زیادی را به خود جلب کرده است و به دلیل خواص فیزیکی، شیمیایی و زیستی منحصربه‌فرد خود، موفقیت چشمگیری در نابودی ژن‌ها نشان داده است.

محققان دریافتند که رویکرد siRNA در پیشگیری از نقص‌های شناختی و آسیب شناسی‌ناشی از سیگنال‌دهی انسولین به خطر افتاده است.

سندیر افزود: «انتظار می‌رود که نتایج مطالعات پیش بالینی به‌زودی به یک محصول تبدیل شود تا بتواند به کسانی که از نقص حافظه ناشی از دیابت رنج می‌برند، کمک کند.»

بیماری آلزایمر (AD) شایع‌ترین شکل زوال عقل است که بیش از ۸۰ درصد موارد زوال عقل در سراسر جهان را در افراد مسن تشکیل می‌دهد.