لایو صنعتی نانو: تولید و کاربرد فیلترهای سر سرنگی بر پایه فناوری نانو – ۲۲ دی‌ماه

صفحه اینستاگرام نانو و صنعت، چهارشنبه ۲۲ دی ماه ۱۴۰۰، رأس ساعت۹:۰۰ شب، با موضوع «تولید و کاربرد فیلترهای سر سرنگی بر پایه فناوری نانو»، میزبان رئیس هیئت مدیره «شرکت نانوغشا پلیمر ایرانیان»، خواهد بود.

این برنامه، به‌صورت گفتگوی زنده دکتر مهدی رحمانی کارگزار بخش ترویج صنعتی ستاد ویژه توسعه فناوری نانو (مجری برنامه)، با دکتر حسین مهدوی، رئیس هیئت مدیره «شرکت نانو غشا پلیمر ایرانیان» (میهمان برنامه)، در صفحه اینستاگرام نانو و صنعت (INDnano.ir@) به نشانی برگزار خواهد شد.

گفتنی است که «شرکت نانوغشا پلیمر ایرانیان»، با بهره‌گیری از نیروهای متخصص، فعالیت خود را در زمینه تولید غشاهای میکروفیلتراسیون با فناوری نانوالیاف آغاز کرده است. میکروفیلتراسیون از جمله فرایندهای غشایی است که برای حذف ذرات میکرومتری در اندازه‌های بزرگتر از ۰/۱ میکرون استفاده شده و عموما غشاهای مورد استفاده در این فرایند دارای اندازه حفرات بزرگتر از ۰/۱ میکرون می‌باشند. این شرکت بعد از مراحل تحقیق و پژوهش توانسته غشاهای میکروفیلتراسیون نانوالیافی با اندازه حفرات ۱۰ میکرون، ۵ میکرون، ۱ میکرون، ۰/۴۵ میکرون و ۰/۲۲ میکرون را در دو دسته غشاهای آب دوست (Hydrophilic) و آب‌گریز (Lipophilic) تولید و به مرحله صنعتی برساند. در خصوص غشاهایی با اندازه حفرات ۰/۱ میکرون و ۰/۲۲ میکرون با طراحی ماژول مناسب، محصول فیلتر سرسرنگی نیز تولید و به بهره‌برداری رسیده است.

بدینوسیله از کلیه مدیران، صنعتگران، پژوهشگران، فعالان رسانه‌ای و عموم علاقمندان حوزه‌های صنعتی فناوری نانو، دعوت می‌شود تا در این لایو صنعتی، شرکت نمایند و ضمن اطلاع از تولید و کاربرد فیلترهای سر سرنگی بر پایه فناوری نانو، به طرح پرسش‌ها و بیان نقطه نظرات خود بپردازند.

(INDnano.ir@)

بطور کلی فیلترهای سرنگی، فیلترهایی هستند که برای آلاینده زدایی (به ویژه میکروب‌زدایی) انواع سیالات در حجم کم و معمولا با اتصال به سرنگ استفاده می‌شوند. فیلتر سرنگی از دو جز اصلی تشکیل شده است، یک جز فیلتر سرنگی غشا پلیمری دارای تخلخل، اندازه، منافذ مشخص و ماژول نگهدارنده است که قابلیت اتصال به سرنگ یا هر سیستم دارای مسیر مشابه انتهای سرنگ را دارد و جز دوم فیلترسرنگی، پلیمری دارای استحکام نسبتا بالا است که از غشا به خوبی محافظت می‌­کند. محلول داخل سرنگ، پس از عبور از فیلتر سرنگی، عاری از هر گونه باکتری و ذرات ناخواسته می‌شود.

در صورتی‌که بار آلودگی یا میکروبی سیال بالا باشد، در حین فیلتراسیون، گرفتگی منافذ رخ داده و ادامه عملیات مختل می‌شود. علاوه بر این، مشخص شده است که اغلب این فیلترها، حجم معین و معمولاً پایینی از سیال را فیلتر می‌کنند و غیرقابل استفاده می‌شوند. علت این امر، تخلخل پایین غشاهای مرسوم است. علاوه بر این، اغلب غشاهای مرسوم، در صورت اعمال فشار بالا، به‌علت استحکام مکانیکی کم، دچار پارگی می‌شوند. لذا شرکت نانوغشا پلیمر ایرانیان با استفاده از فناوری نانو در ساخت این محصول، موجب افزایش و بهبود کارایی این محصول شده است. از کاربردهای نانوفیلترهای سرسرنگی تولیدی «شرکت نانوغشا پلیمر ایرانیان» (تجهیزات غیرپزشکی)، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

صنایع
آزمایشگاه‌های بیولوژیکی
داروسازی
بیمارستان‌ها
دستگاه‌های آنالیز
سیستم‌های چاپ

تولید فیلتر سرسرنگی ۰.۴۵ میکرون بر پایۀ غشا میکروفیلتراسیون حاوی نانوالیاف و تولید پارچه اسپان‌باند پوشش داده شده با نانوالیاف جهت تولید ماسک‌های تنفسی، از جمله محصولات این شرکت است که موفق به اخذ گواهی نانومقیاس ستاد نانو گردیده است.

شایان ذکر است گفتگوهای زنده صنعتی در بستر اینستاگرام (لایو صنعتی نانو)، در راستای ترویج صنعتی فناوری نانو و با هدف معرفی برنامه‌های حمایتی و صنعتی کشور، کاربردهای صنعتی، توانمندی‌ها و محصولات صنعتی فناوری نانو ایران و ایجاد فضای پویا و زنده پرسش و پاسخ برای مدیران، صنعتگران و علاقمندان عرصه فناوری و صنعت، به‌عنوان یکی از برنامه‌های صنعتی صفحه اینستاگرام نانو و صنعت (INDnano.ir@)، به اجرا گذاشته می‌شود و علاقمندان می‌توانند ضمن حضور رایگان و آزاد در این برنامه‌ها، از طریق دایرکت صفحه، با مسئولین هر حوزه در ارتباط باشند و نقطه نظرات خود را در هر لحظه بصورت نظر (کامنت) یا پیام مستقیم (Direct)، مطرح نمایند.

لینک مستقیم ورود به صفحه اینستاگرام نانو و صنعت (INDnano.ir@)