چالش نوآوری: ساخت افزودنی کرم‌های دست و صورت Makibeads80

برنامه چالش‌های فناوری و نوآوری (اینوتن) با همکاری شرکت صنایع شیمیایی فرتاک لوتوس اقدام به برگزاری چالش ساخت افزودنی کرم‌های دست و صورت Makibeads80 نموده است. علاقمندان حداکثر تا ۲۸ اسفند فرصت دارند طرح‌های مفهومی خود را در چارچوبی که مشخص شده است، مدون و سپس از طریق سامانه به‌صورت آنلاین ثبت نمایند.

در پایان مرحله اول طرح‌های دریافتی در کمیته داوران ارزیابی شده و در نهایت، شرکت‌کنندگان برتر (اعم از فرد یا گروه) جهت ساخت نمونه آزمایشگاهی از طرح خود وارد مرحله دوم چالش خواهند شد. برگزیدگان مرحله نخست، چهار ماه فرصت خواهند داشت تا ضمن تکمیل مستندات فنی و اقتصادی طرح خود، ‌یک «نمونه آزمایشگاهی» مطابق با طرح اولیه خود را طی مرحله دوم ارائه نمایند. در پایان مرحله دوم جهت انتخاب طرح برتر، مستندات فنی و اقتصادی و نیز نمونه‌ آزمایشگاهی ارائه شده از سوی هر شرکت‌کننده توسط هیات داوران ارزیابی و برنده نهایی معرفی می‌شود.

۵۰۰ میلیون ریال جایزه به نفر اول از طرف متقاضی، ۸۰ میلیون ریال گرنت تولید نمونه محصول، ۸۰ میلیون ریال گرنت آزمایشگاهی و ۳ میلیارد ریال حمایت جهت توسعه محصول تضمین بازار پس از تجاری‌سازی برای برندگان این چالش در نظر گرفته شده است.

کرم‌های مراقبتی با عناوین مختلفی برای مرطوب کردن، پوشش‌دهی و محافظت از پوست دست و صورت تولید و به بازار عرضه می‌شوند. این کرم‌ها دارای افزودنی‌های مختلفی هستند که تولید آن‌ها بسته به کارکرد و گستره مصرف اهمیت پیدا می‌کند. از رایج‌ترین انواع این افزودنی‌ها، پودر پلیمر اتصال عرضی از جنس پلی‌متیل متاکریلات (PMMA) است که با نام تجاری Makibeads و با گریدهای مختلف در صنایع آرایشی و بهداشتی شناخته می‌شوند. از این محصول در تولید انواع کرم‌های ضدآفتاب، اصلاح رنگ (CC) و ترکیبی (BB) به‌عنوان مات‌کننده و بهبوددهنده براقیت به کار می‌رود. با توجه به حجم بالای تولید این کرم‌ها در کشور، میزان مصرف این افزودنی قابل توجه است؛ در حالیکه تامین آن به‌طور کامل از طریق واردات صورت می‌گیرد. از این رو تولید این محصول در داخل کشور جهت جلوگیری از خروج ارز از کشور، هدف اصلی این چالش نوآوری است.

کاربردهای مکی‌بیدز ۸۰ (Makibeads80)

 پودرهای پلیمری مکی‌بیدز ۸۰، کره‌های متخلخل سفید رنگ هستند که دارای کاربرد متعدد در محصولات آرایشی بهداشتی و کرم­های دست و صورت می­باشند. شناخته­ شده‌­ترین محصولاتی که افزودنی مکی‌بیدز در آن­‌ها به کارمی­روند عبارتند از کرم‌های ضدآفتاب، کرم­‌های CC و کرم­‌های BB.

کرم‌های ضدآفتاب به‌طور مشخص برای محافظت از پوست در برابر نور شدید آفتاب و یا اشعه‌های مضر آن به‌کار می‌روند. میزان توانایی محافظت این نوع کرم‌ها با شاخصی به‌نام «ضریب محافظت از نور خورشید» یا SPF نشان داده می‌شود که عدد آن به طور معمول بین ۱۵ تا ۱۰۰ است. مهم‌ترین کارکرد کرم ضدآفتاب جذب اشعه فرابنفش (UV) موجود در نور خورشید است که بدین سبب در کاهش سوختگی و نیز خطر ابتلا به سرطان پوست موثر است. پودرهای مکی بیدز نیز به‌عنوان افزودنی، وظیفه تقویت همین ویژگی را دارند. این پودرها در مخلوط کرمی به‌عنوان فیلترهایی عمل می‌کنند و با پایداری حرارتی و قدرت محافظت بالا در برابر فوتون‌ها، سد مناسبی در برابر تشعشعات فرابنفش موجود در نور خورشید به حساب می‌آیند. همچنین با جذب چربی پوست، احساس چربی کرم‌های ضدآفتاب را نیز کاهش می‌دهد.

هدف اصلی این چالش به‌طور مشخص جمع‌آوری و ارزیابی طرح‌های نوآورانه و بدیع در خصوص به‌کارگیری فناوری‌های نوین جهت تولید پودر پلیمری از جنس کراس پلیمر متیل متاکریلات در داخل و جلوگیری از خروج سرمایه از کشور است. تاکید این طرح چالش روی تولید پودر با سطح ویژه m2/g 80 است که با نام تجاری مکی بیدز ۸۰ تولید می‌شود. خروجی این چالش، محصولی است که بتواند پروسه مشخصی را برای تولید این محصول مطابق ملاحظات فنی ذکر شده در این راهنما ارائه نماید.

ملاحظات فنی و الزامات راه حل پیشنهادی

  • خواص پودر تولیدی باید به استانداردها و خواص محصول خارجی نزدیک باشد. در نتیجه محصول تولیدی باید بتواند خواص ذکر شده را تا اعداد ذکر شده در جدول زیر یا بازه‌های نزدیک به آن را کسب نماید.
  • گزارش‌ها و آنالیزهای ارائه شده بایستی از مراجع معتبر و بر اساس استاندارد بدست آمده باشند.
  • امکان تولید انبوه این محصول در داخل کشور امکان‌پذیر باشد.
  • تفسیر و شرح نتایج باستی بر اساس اصول علمی و بر پایه مستندات انجام شده باشد.
  • در صورت نیاز و تشخیص کلیه مراحل انجام کار قابل بازدید و ارزیابی باشد.

دانلود راهنمای چالش و ارسال طرح مراجعه به سایت:
www.innoten.ir

☎️ کسب اطلاعات بیشتر:

۰۲۱۶۶۵۶۰۳۸۳
۰۲۱۶۵۰۱۳۰۴۰ / داخلی ۱۷۲