ایجاد پایگاه دانش “نانوانفورماتیک” در راستای ترویج، آموزش و اطلاع‌رسانی

پایگاه “نانوانفورماتیک” به عنوان بستری برای تحقق اهداف و برنامه‌هایی از قبیل ترویج، آموزش، اطلاع‌رسانی، بسترسازی برای توسعه آنتولوژی حوزه‌های نانوفناوری، شبکه‌سازی و کمک به ایجاد جوامع دانشی بین رشته‌ای، بستر سازی و همچنین کمک به ایجاد پایگاه‌های دانشی آنتولوژی محور ایجاد شد.

نانوانفورماتیک به عنوان “علم و دانش تعیین اطلاعات مرتبط با جامعه علم و مهندسی نانومقیاس و توسعه و اجرای مکانیسم‌های مؤثر برای جمع‌آوری، اعتبارسنجی، ذخیره‌سازی، اشتراک‌گذاری، تجزیه و تحلیل، مدل‌سازی و به‌کارگیری آن اطلاعات” بوده و این شاخه از علم به‌طور پیوسته در حال گسترش و توسعه است. نانوانفورماتیک با شکل‌گیری مدیریت داده‌های نانوفناوری به طورمستمر در حال پیشرفت است. نانوانفورماتیک کاربری گسترده‌ای در حوزه‌های مختلف علم و فناوری نانو از قبیل پزشکی، کشاورزی، ایمنی و … را دارا می‌باشد. این حوزه امکان استفاده از روش‌های داده محور با توان بالا را برای تجزیه و تحلیل مجموعه‌های وسیعی از نتایج تجربی فراهم می‌کند.

قابل ذکر است که موضوع مدیریت اطلاعات در حوزه فناوری نانو به عنوان یکی از مباحث مهم در اولین سمپوزیوم بین‌المللی در مورد پیامدهای سلامت شغلی نانومواد در سال  ۲۰۰۴ در کشور انگلستان مورد توجه قرار گرفت. متعاقبا مؤسسه ملی سرطان در سال ۲۰۰۹ یک نسخه اولیه که هنوز به‌نام انفورماتیک نانوفناوری از آن یاد می‌شود آماده نمود که در آن جنبه‌های مختلفی از  نانوانفورماتیک مطرح شده است. این نسخه بعدها با دو نقشه راه که در برگیرنده جزئیات مرتبط با راه‌حل‌های موجود، نیازها و ایده‌های مرتبط با چگونگی توسعه آتی این حوزه بود تحت عنوان“نقشه راه نانوانفورماتیک ۲۰۲۰ “و” نقشه راه نانوانفورماتیک ۲۰۳۰ اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا “توسعه یافت.

با توجه به اینکه حوزه نانوانفورماتیک نقش بسزایی در توسعه علم و فناوری‌ نانو ایفا می‌نماید ستاد ویژه توسعه فناوری‌نانو در راستای ترویج، آشنایی و آموزش اساتید، محققان و فناوران مجموعه‌ای از برنامه‌های مختلف در ارتباط با این حوزه را در دستور کار خود قرار داده است. پایگاه دانش “نانوانفورماتیک” به عنوان بستری برای تحقق اهداف و برنامه‌هایی از قبیل ترویج، آموزش، اطلاع‌رسانی، بسترسازی برای توسعه آنتولوژی (Ontology) حوزه‌های نانوفناوری، شبکه‌سازی وکمک به ایجاد جوامع دانشی بین رشته‌ای، بستر سازی و همچنین کمک به ایجاد پایگاه‌های دانشی آنتولوژی محور ایجاد شده است.

در این پایگاه دانش علاوه بر کلیپ‌های آموزشی مرتبط با نرم‌افزارهای محاسباتی مختلف، دسترسی به کلیپ‌های آموزشی و مقالات مرتبط با نانوآنتولوژی و نانوانفورماتیک فراهم گردیده است. علاقه‌مندان به حوزه نانوانفورماتیک می‌توانند با عضویت در این پایگاه دانش از مجموعه اطلاعات و اخبار این حوزه بهره‌مند شوند.