شرکت مِرک برای توسعه RNA حلقوی سرمایه‌گذاری کرد

مرک (Merck) از همکاری ۲۵۰ میلیون دلاری با شرکت اورنا تراپیوتیکس (Orna Therapeutics) که در حوزه RNA حلقوی فعالیت دارد، خبر داد. این قرارداد همکاری مشترک شامل توسعه واکسن‌ها و درمان‌های مربوط به بیماری‌های عفونی و سرطان‌شناسی می‌شود.

دو شرکت مرک و اورنا تراپیوتیکس برای اجرای چندین برنامه از جمله ساخت واکسن و روش‌های درمان بیماری‌های عفونی و سرطان وارد همکاری مشترک شده‌اند.

مرک ۱۵۰ میلیون دلار به صورت پیش‌پرداخت به اورنا می‌پردازد و ۱۰۰ میلیون دلار خرید سهام را در دور مالی سری B  انجام می‌دهد. اورنا تراپیوتیکس می‌تواند تا ۳٫۵ میلیارد دلار به عنوان پرداخت نقطه عطف دریافت کند.

فناوری این شرکت از تحقیقات انجام شده در مؤسسه فناوری ماساچوست توسط الکس وسلهوفت (Alex Wesselhoeft) و دانیل جی اندرسون (Daniel G. Anderson) که عضو هیئت‌مدیره اورنا تراپیوتیکس است، نشات می‌گیرد.

برای ساخت RNA حلقوی، که شرکت آن را oRNA نامیده است، اورنا تراپیوتیکس دو انتهای رشته‌ای از RNA پیام‌رسان خطی (mRNA) را کنار هم می‌آورد. تام بارنز مدیرعامل اورنا تراپیوتیکس می‌گوید از آنجایی که انتهای شل می‌تواند توسط آنزیم‌های تجزیه کننده RNA مورد هدف قرار گیرد، حلقه‌های RNA در بدن نسبت به رشته‌های خطی پایدارتر هستند. او می گوید که ثبات بیشتر به این ساختارهای حلقوی کمک می‌کند تا پروتئین‌های درمانی بیشتری در بدن نسبت به mRNA خطی تولید کنند. برای تحویل، این حلقه‌ها در داخل نانوذرات لیپیدی مهندسی شده برای هدف قرار دادن بافت‌های خاص بسته‌بندی می‌شوند.

این دو شرکت برنامه‌های خاصی را برای این قرارداد فاش نکرده اند، اما اشاره داشته‌اند که واکسن‌ها حوزه مورد علاقه آن‌ها هستند. در حال حاضر، تنها دو واکسن mRNA تایید شده توسط سازمان غذا و داروی آرمیکا مربوط به شرکت فایزر و مادرونا بوده که از RNA حلقوی استفاده نمی کنند. مرک با مادرنا در پروژه‌های مرتبط با mRNA همکاری کرده است، از جمله یک همکاری ۲۰۰ میلیون دلاری روی واکسن‌های ضدسرطان که در سال ۲۰۱۶ امضا شد. همچنین با سایر شرکت‌های زیست‌فناوری متمرکز بر RNA، مانند Skyhawk Therapeutics، همکاری کرده است.

بارنز می‌گوید مذاکرات با مرک پس از ارائه داده‌های بالینی امیدوارکننده در نشست سالانه انجمن ژن و سلول‌درمانی آمریکا در سال ۲۰۲۲ در ماه مه آغاز شد. او می‌گوید: «من فکر می‌کنم علاقه آن‌ها به ما به این دلیل بود که به نوعی کل داستان را دریافت کردند، مزیت ساختارهای حلقوی و روش‌های متفاوتی که RNA حلقوی را از mRNA متمایز می‌کند برای آن‌ها جالب بود.»