تولید نانوذرات پلیمری، در نقش آنتی‌بادی/ هدف: مقابله با ویروس‌های متفاوت

در مقاله‌ای که در نشریه Advanced Science به چاپ رسیده، محققان نانوذرات نانومیپس (nanoMIPs) سنتز کردند که فعالیت ضدویروسی در برابر طیف گسترده‌ای از ویروس‌های کشنده دارد.

بیماری‌های عفونی ویروسی تهدید جدی برای انسان هستند. پلیمرهای مولکولی چاپ‌شده (MIPS)، به‌عنوان آنتی‌بادی‌های پلاستیکی/مصنوعی شناخته می‌شوند. آن‌ها گیرنده‌های مصنوعی هستند که از طریق کوپلیمریزاسیون از عملکرد آنتی‌بادی تقلید می‌کنند. به‌دلیل سهولت در آماده‌سازی‌، ثبات در طول فرایند ذخیره‌سازی و هزینه منطقی، MIPS پتانسیل استفاده در بخش تشخیص، درمان سرطان، تشخیص ویروس و خنثی‌سازی سم را نشان داده‌اند. پیش از این MIPها برای مقابله با ویروس‌ها ساخته شده‌اند، اما هیچکدام فعالیت در برابر طیف گسترده‌ای از ویروس‌ها را ندارند.

در این پروژه محققان در چین nanoMIPs اتصال‌دهنده محافظ گلیکان را با فعالیت گسترده و قدرتمند در برابر ویروس‌های حامل گلیکان مانوز ارائه کردند. در این تحقیق، nanoMIPs از طریق روش چاپ و روکش‌دهی سطحی اپی‌توپ محور با میکروآمولولسیون معکوس (ROSIC) سنتز شدند. به همین ترتیب، نانوذرات غیر چاپی (NIPs) نیز با استفاده از همان روش، اما بدون الگو، سنتز شدند.

nanoMIPs تولید شده با مورفولوژی کروی و قطر متوسط ​​۳۹٫۵ نانومتر بود. جذب ویژه مانوز توسط نانومپس به‌طور قابل توجهی زیاد بود. نانومپس نسبت به برخی از لکتین‌های اتصال‌دهنده مانوز عملکرد فوق‌العاده‌ای داشت. آن‌ها فعالیت اتصال کم و گاهی هیچ اتصالی به پروتئین‌های غیر گلیکوزیله نشان ندادند. هر nanoMIP قادر به اتصال بیش از ۵۰ گلیکان بانوز بود.

تصاویر فلورسانس نشان داد که nanoMIPs می‌توانند ویروس‌های اتصال متقابل را به طور کارآمد، در اطراف غشای سلول میزبان جمع کنند.

محققان قدرت نانومیپس را برای خنثی کردن نوع دلتا SARS-COV-2 ارزیابی کردند. این نانوذرات عفونت سلول‌های آلوده به ویروس نوع دلتای کرونا را سرکوب کرد. بار RNA ویروسی با افزایش غلظت nanoMIPs برای نوع دلتا کاهش یافت.

در نهایت، محققان دریافتند که آنتی‌بادی‌های مصنوعی اتصال‌دهنده گلیکان با قدرت و وسعت زیاد در برابر چندین ویروس عمل می‌کنند. nanoMIPs  با اتصال همزمان به ویروس‌های متعدد، مهار ورود ویروسی به سلول‌های میزبان را موجب می‌شود.