گرنت‌های وزارت انرژی و بنیاد ملی علم برای دو پروژه‌ی نانویی

مؤسسه‌ی پلی‌تکنیک سانی اعلام کرد که دو استاد این مؤسسه موفق به دریافت 330هزار دلار حمایت مالی برای انجام تحقیقات در حوزه‌ی علوم و مهندسی فناوری‌ نانو شدند.

وزرات انرژی آمریکا به سرج اوکیابرسکی 200هزار دلار برای تحقیقات روی ساخت شناساگر اعطا کرده‌ است. وی قرار است روی ساخت نوع جدیدی از شناساگرهای حاوی نقاط کوانتومی کار کند؛ شناساگرهایی که قادر به تشخیص و اندازه‌گیری تابش نور با سرعت و کارایی بالا هستند.

سرعت و حساسیت بالا در ثبت و ضبط پرتوها از جمله عوامل مهمی است که در برخی پروژه‌های تحقیقاتی وزارت انرژی آمریکا به آن نیاز است. این وزارتخانه در تحقیقات روی ذرات کوانتومی و ذرات با انرژی بالا نیز به چنین شناساگرهایی نیاز دارد. این شناساگرها پتانسیل استفاده در حوزه‌های پزشکی و امنیتی را نیز دارند.

بنیاد ملی علم (NSF) همچنین مبلغ 130هزار دلار حمایت مالی برای ساخت نانوساختارهای فتونیک کاربید سیلیکون تقویت شده با یون‌های ایبریوم در اختیار اسپیروس گالیس قرار داده‌ است. در نهایت قرار است نشردهنده‌های کوانتومی قابل انطباق با CMOS ساخته شود که امکان کار در دمای بالا را دارند. از این نشردهنده‌ها می‌توان در مخابرات استفاده کرد.

نانوساختارهای فتونیک کاربید سیلیکون می‌توانند نشر خود را در طول موج‌های مخابراتی کنترل و تقویت کنند. چنین فناوری می‌تواند موجب بهبودی ادوات نوری شده و همچنین کاربرد وسیعی در تصویربرداری زیستی و حسگری داشته باشد. همچنین از این شناساگرها می‌توان در ذخیره‌سازی کوانتومی فوتون‌های منفرد و مخابرات کوانتومی با مسافت‌های طولانی استفاده کرد.

اعطای این دو گرنت به مؤسسه‌ی سانی موجب می‌شود تا فرصت یادگیری بیشتری برای دانشجویان این مؤسسه فراهم شود. در هر دو پروژه از دانشجویان این مؤسسه استفاده خواهد شد تا فرصت کسب تجربه‌های جدید را داشته باشند.

استیو اشنایدر از مؤسسه‌ی پلی‌تکنیک سانی می‌گوید: « گرنت‌های وزارت انرژی و بنیاد ملی علم به دانشجویان ما امکان می‌دهد تا فعالیت‌های تحقیقاتی در دو حوزه‌ی بسیار مهم انجام دهند.»