کپسول‌های هوای آتش‌نشانی با فناوری‌نانو سبک‌تر شده‌اند

سیلندرهای هوا که با استفاده از نانولوله‌های کربنی شرکت OCSIAL ساخته شده‌اند، در حال حاضر برای استفاده در آتش‌نشانی در کشورهای مختلفی توزیع شده‌اند.

شرکت دراگر (Dräger)، یکی از شرکت‌های پیشرو در تولید محصولات فناوری پزشکی و ایمنی که مقر آن در لوبک، آلمان است، یک دستگاه تنفس برای آتش‌نشان‌ها تجاری‌سازی کرده است که مجهز به سیلندرهای کامپوزیت سبک بوده که با نانولوله‌های کربنی تک‌جداره تقویت شده است. استفاده از نانولوله موجب شده تا وزن این سیلندرها به حداقل مقدار خود برسد.

تاکنون بیش از ۱۶۰۰۰ سیلندر به خدمات آتش‌نشانی در عربستان سعودی، ترکیه ، بریتانیا، آلمان ، اندونزی، قطر و سایر کشورها عرضه شده است.

پیوت سافرنا، رهبر تحقیق و توسعه تک‌پلاست (TechPlast)، شرکتی که این سیلیندرهای نانویی را توسعه داده، گفت: «کاهش وزن و بهبود عملکرد از ویژگی‌های اصلی سیلندرهای تنفس هوای فشرده شده است. ترکیبی از مواد سیلندر محکم و سبک، که با استفاده از نانولوله‌های کربنی تک‌جداره شرکت Ocsial دست آمد، دوام بالا و استحکام سیلیندرهای نانویی را تضمین می‌کند. آن‌ها ۷۵ ٪ سبک‌تر از سیلندرهای فولادی و ۳۰ ٪ سبک‌تر از گزینه‌های آلومینیومی هستند.»

در سال ۲۰۲۱، شرکت دراگر حق انحصاری استفاده از این نانوسیلیندرها را در دستگاه تنفس خودکار گرفت. مایک جورج از مدیران شرکت دراگر می‌گوید: «به لطف وزن پوسته تنها ۲٫۸ کیلوگرم و ۶٫۸ لیتر هوا ، نانو دراگر نوع چهار خستگی را کاهش می‌دهد و چابکی آتش‌نشان را افزایش می‌دهد.»

وی گفت: «از سال ۲۰۲۱، ما در بیش از بیست کشور در سراسر جهان شرکت‌های آتش نشانی را با دستگاه تنفسی خودکار مجهز کردیم، سیلندرهایی که کاملاً مطابق با استاندارد EN12245: 2009 هستند. در حال حاضر تیپ‌های آتش‌نشانی و آتش‌نشان‌های صنعتی‌، آتش‌نشانان دریایی و تیم‌های نجات مین فرصت دارند در صورت استفاده از این فناوری، ایمنی را از طریق مدت زمان طولانی‌تر مصرف هوا و تأمین هوای بیشتر افزایش دهند.»

OCSIAL که در لوکزامبورگ قرار دارد، بزرگترین تولیدکننده نانولوله‌های کربنی تک‌جداره در جهان است. این کشور بیش از ۴۵۰ نفر در سراسر جهان در آمریکا، اروپا و آسیا استخدام کرده است.

دراگر که در سال ۱۸۸۹ تأسیس شده، در سال ۲۰۲۱ در حدود ۳٫۳ میلیارد یورو درآمد کسب کرده است. این شرکت در حال حاضر در بیش از ۱۹۰ کشور جهان حضور دارد و بیش از ۱۵۰۰۰ کارمند در سراسر جهان دارد.

تک‌پلاست در سال ۲۰۰۲ تأسیس شد و مقر آن در لهستان است. تمرکز این شرکت بر توسعه و تولید سیلندرهای کامپوزیتی است.